Mapa

Tanie loty do Lizbony

Lizbona to miasto z historią wypisaną na ścianach budynków przy pomocy kafelków azulejos. To też jedno z niewielu miast, których zwiedzanie pozwala w takim stopniu kształtować sylwetkę, wzmacniać łydki i spalać kalorie. Bo spacer po Lizbonie to wspinaczka między siedmioma wzgórzami. I dlatego wielu przyjezdnych uważa, że najważniejszą rzeczą jest tu bilet tramwajowy.

Tego nie można przegapić

Lizbona nie jest jednym z tych uwodzicielskich miast południa Europy, które kupujesz już od pierwszego chodnika. Portugalczycy, nazywani nie bez powodu „Szwedami południa”, też nie sprawiają wrażenia specjalnie zainteresowanych zabawianiem swoich gości. I może właśnie ten stonowany chłód sprawia, że Lizbona, jak dumna piękność, zaciekawia jeszcze bardziej.

Są tacy, którzy twierdzą, że puls tego miasta (historię też) najlepiej jest poznawać z żółtych tramwajów. Jakiś chłopiec, chcąc zaimponować koleżance, wychyli głowę przez okno, inny wskoczy na stopień, kiedy tramwaj ruszy już z przystanku, a motorniczy na jednym z nich wstrzyma ruch, bo musi wyjść po gazetę. Z tramwaju linii „28” dostaniemy Lizbonę w tramwajowej pigułce i zobaczymy większość najważniejszych zabytków stolicy.

Tramwaj rozpoczyna swoją wspinaczkę od placu Martim Moniz. Przejeżdża dzielnicą Graça, obok kościoła São Vicente de Fora, przez punkt widokowy Miradouro das Portas do Sol, okolice – górującego nad Alfamą, czyli najbardziej malowniczą dzielnicą miasta – Zamku św. Jerzego i katedry Sé, obok bramy Parku Estrela i kończy trasę przy Campo Ourique. Na Calçada da Săo Francisco tramwaj wspina się na najbardziej stromy podjazd tramwajowy na świecie wynoszący 145‰. Momentami przejeżdża tak blisko ścian budynków, że można ich dotknąć.

W Lizbonie trzeba odwiedzić też dzielnicę Belem, oddaloną o ok. 35 min. jazdy tramwajem nr 15 od centrum miasta. Widać w niej majestat i dumę czasów wielkich odkryć geograficznych. Znajdują się tutaj między innymi Klasztor Hieronimitów, Pomnik Odkrywców i wpisana na listę UNESCO Wieża Belem. W przeszłości pełniła wiele ról – urzędu celnego, punktu obsługi telegrafu, latarni morskiej i więzienia, w którym przez kilka miesięcy przetrzymywany był Józef Bem, twórca legionów polskich w Portugalii.

Oczami mieszkańca

Będąc w Lizbonie, spróbuj zwiedzić podziemne rzymskie galerie, które znajdują się w samym centrum miasta, przy Rua da Prata. Może to nie być łatwe, bo są one udostępniane zwiedzającym tylko kilka razy w roku, najczęściej we wrześniu. Kiedy już nastanie ten moment, przed wejściem ciągną się długie kolejki turystów i mieszkańców Lizbony, których wielu też nie miało okazji ich jeszcze odwiedzić.

Dużo łatwiej dostać się na obrzeża Alfamy, gdzie we wtorki i soboty odbywa się Targ Złodziei. Warto zajrzeć tam choćby po to, żeby udowodnić sobie, że pośród niezliczonych ilości tanich i marnych gadżetów, uda nam się wypatrzyć jakiś wartościowy staroć, których ciągle jest tam sporo.

Ostatni punkt, niekoniecznie oczywisty na mapie turystycznej Lizbony, to parki. To do nich, zwłaszcza w ciepłe dni, przenosi się miejskie życie. Jedni tańczą, inni ćwiczą jogę, a jeszcze inni jedzą podwieczorki albo piją wino pod parasolami małych barów. Wieczorami można liczyć na inne atrakcje – na przykład darmowe kino w plenerze albo koncert.

Czy wiesz, że...

•wśród historyków przeważa pogląd, że Lizbona jest drugą – po Atenach – najstarszą stolicą europejską, starszą od Rzymu o ok. cztery wieki

•rozsławione na świecie lizbońskie żółte tramwaje swój wygląd i myśl technologiczną zawdzięczają Amerykanom; z tego powodu przez lata były nazywane przez Portugalczyków „Americanos”

•rekordowa Lizbona: w tej wysuniętej najdalej na zachód stolicy Europy znajduje się najdłuższy most na kontynencie; przy budowie 17-kilometrowego Ponte Vasco da Gama pracowało równocześnie 3,3 tys. robotników; inaugurująca jego otwarcie impreza dla ponad 15 tys. osób odbywała się przy 15-kilometrowym stole, który jako największy został później wpisany do Księgi Rekordów Guinnessa.

•wszystkie katedry w Lizbonie są poświęcone Wniebowzięciu Najświętszej Maryi Panny; Kult Maryi jest tam tak silny, że co czwarta kobieta ma wśród swoich imion imię Maria

Lotniska

Lotnisko w Lizbonie to położony zaledwie kilka kilometrów na północ od stolicy miasta port lotniczy Lizbona-Portela (LIS).

Znajdź tanie loty do Lizbony z bezpłatną wyszukiwarką lotów Skyscanner. Porównaj ceny biletów setek linii lotniczych i biur podróży w kilka sekund.

Skyscanner jest nie tylko bezpłatny, ale również szybki i prosty w obsłudze. Po wybraniu najlepszej dla siebie oferty, możesz dokonać rezerwacji bezpośrednio na stronie linii lotniczej lub biura podróży. Skyscanner nie pobiera żadnych dodatkowych opłat.

Jeśli daty Twojej podróży są elastyczne, wyszukiwarka Skyscanner pokaże Ci najtańsze dni w danym miesiącu na loty do Lizbony. Wystarczy, że wybierzesz cały miesiąc w miejscu daty podróży, a nasze wykresy zilustrują, w którym dniu bilety lotnicze są najtańsze.

Jeśli szukasz inspiracji dla swojej podróży, zamiast konkretnego kierunku wybierz „Wszędzie” w polu wyszukiwania, a Skyscanner pokaże najtańsze oferty na bilety lotnicze na całym świecie. Szukasz hotelu w Lizbonie? Skyscanner pomoże Ci także znaleźć najlepsze okazje na noclegi.

Możesz polecieć w inne miejsce? Sprawdź pobliskie lotniska, aby więcej zaoszczędzić.

Lotniska w pobliżu: Lizbona

Często zadawane pytania

Jest jedno lotnisko w mieście Lizbona: Lizbona.
Delta, Capital Airlines, Transavia France, transavia, KLM, Danish Air Transport, Air Moldova i Norwegian latają do: Lizbona bezpośrednio.
Najtańszy miesiąc, aby polecieć do: Lizbona, to Marzec.

Ceny na tej stronie to tylko najniższe, orientacyjne ceny, znalezione w ciągu ostatnich 45 dni.