Mapa

Tanie loty do Limoges

Miasto sztuk ognia – porcelany, emalii i witraży – tak Francuzi nazywają Limoges, stolicę regionu Limousin. I choć przez prowadzone w XVIII i XIX wieku przebudowy, ulice miasta straciły wiele ze swojej historycznej architektury, mieszkańcy Limoges konsekwentnie kontynuują swoje wielowiekowe tradycje. Limoges pozostaje jednym z najbardziej renomowanych producentów ceramiki i można tu zwiedzić imponującą kolekcję miejscowej, a także europejskiej porcelany.

Tego nie można przegapić

Historia tutejszej ceramiki ma swoje początki w XI wieku. W tym okresie Limoges zyskało renomę jako ośrodek emalierski i złotniczy. Na przestrzeni wieków, miejscowi rzemieślnicy rozwijali znane techniki i opracowywali nowe. W XVIII wieku odkryto w regionie złoża kaolinu, co przyczyniło się do rozwoju produkcji porcelany. Największą atrakcją miasta jest muzeum Adrien Dubouché z imponującą kolekcją 16 tys. dzieł sztuki ceramicznej i wyrobów ze szkła. Można tu prześledzić rozwój stosowanych technik i historię tego niezwykłego rzemiosła. Zawiera ona eksponaty regionalne, ale też produkty najbardziej znanych, europejskich manufaktur: witraży i szkła z Wenecji, porcelany z Miśni, wyrobów Royal Doulton i Royal Worcester.

Ciekawą pamiątką rzemieślniczej tradycji miasta jest Four de Casseaux - zabytkowy piec do wypalania porcelany. Można go zobaczyć na ulicy Donzelot, koło fabryki Royal Limoges, nad brzegiem przecinającej miasto rzeki Vienne. Ceglany piec zbudowano w 1884 roku na potrzeby fabryki Gérard Dufraisseix i Morel. Stracił swoje zastosowanie pod koniec lat 50-tych XX wieku, kiedy do użytku weszły piece gazowe. Zachowano go jako świadectwo tradycji miasta, a od lat 80-tych wpisany jest na listę francuskich zabytków.

Idąc wzdłuż rzeki w kierunku południowym, zwiedzić można najbardziej reprezentacyjną część miasta. Nadbrzeżne bulwary otoczone są malowniczym parkiem, nad którym wznosi się najważniejszy zabytek sakralny, Katedra Św. Stefana. Budowana przez ponad 500 lat (1273 -1888), od frontu wyróżnia ją późnogotycki, płomienisty portal i imponująca rozeta. W środku warto zwrócić uwagę na renesansowe lektorium. Dawną historię katedry najlepiej ilustruje jej dzwonnica. Jej trzy najniższe kondygnacje utrzymane są w stylu romańskim, cztery wyższe to gotyk.

Inną ciekawą pozostałością tradycji Limoges jest położona w historycznym centrum uliczka, Rue de la Boucherie. Jej zabytkowa nazwa (Ulica Rzeźnicza) upamiętnia działające tu od wieków sklepy mięsne. Potwierdza to architektura: wzdłuż zamkniętego dla ruchu deptaka ciągną się szachulcowe fasady średniowiecznych kamienic ze starodawnymi witrynami. W jednej z nich zachowano tradycyjny zakład rzeźniczy, w którym można zobaczyć, jak funkcjonowały one w przeszłości.

Okiem mieszkańca

Choć otaczający Limoges, region Limousin to dziś rolnicza część Francji, mieszkańcy miasta konsekwentnie podtrzymują rozpoczęte w średniowieczu, rzemieślnicze tradycje w nowoczesnym wydaniu. W latach 90-tych powstało tu centrum innowacji i nowoczesnych technologii E.S.T.E.R Technopole. Pracują w nim badacze i inżynierowie z ponad 100 przedsiębiorstw z branży ceramiki przemysłowej, biotechnologii, elektroniki i optyki.

Czy wiesz, że?

•  25 lutego 1841 roku urodził się w Limoges Auguste Renoir

•  Oryginalne, emaliowane figurki z Limoges można poznać po osobno wytwarzanych i misternie zdobionych głowach, które na końcu przytwierdza się do reszty postaci

•  region ten znany jest z doskonałej wołowiny, od pochodzącej stąd rasy krów „Limousine”

•  miasto Limoges cieszy się największą ilością zieleni we Francji. Na 1 mieszkańca przypada tu 50 metrów kwadratowych przyrody

Lotnisko

Do Limoges można dostać się samolotem, korzystając z położonego 6 km na północny zachód od miasta lotniska Limoges-Bellegarde.

Możesz polecieć w inne miejsce? Sprawdź pobliskie lotniska, aby więcej zaoszczędzić.

Lotniska w pobliżu: Limoges

Ceny na tej stronie to tylko najniższe, orientacyjne ceny, znalezione w ciągu ostatnich 45 dni.