Mapa

Tanie loty do Lipska

Jako jedyne miasto w Niemczech Wschodnich, Lipsk tylko nieznacznie ucierpiał w bombardowaniach Drugiej Wojny Światowej. Są tu całe dzielnice świetnie zachowanej architektury z XIX i początków XX wieku. Dlatego też, Wolfgang von Goethe nazwał miasto „Małym Paryżem”. Jednak w przeciwieństwie do francuskiej stolicy, Lipsk jest przystępny i zupełnie bezpretensjonalny. Co więcej z każdego zaułka wyglądają tu historyczne pamiątki i pobrzmiewają dźwięki najwybitniejszych, europejskich kompozycji muzycznych.

Tego nie można przegapić

Choć Lipsk nie jest bardzo dużym miastem, liczy niewiele ponad pół miliona mieszkańców, nie sposób opisać wszystkich jego atrakcji. Jeden z najstarszych europejskich uniwersytetów do dziś ma się świetnie, a niskie czynsze przyciągają studentów nie tylko z Niemiec, ale z całego świata. Życie studenckie jest tu widoczne na każdym kroku: obfituje w imprezy, koncerty i rozmaite wydarzenia kulturalne.

Większość turystów zwiedzanie rozpoczyna od Starego Miasta, które jako jedyna dzielnica zostało zniszczone w czasie alianckich bombardowań i nigdy go w pełni nie odbudowano. Ale i tak nie brak tu ciekawych zabytków. Najbardziej znanym z nich, jest zbudowany w 1556 roku Stary Ratusz. Ten najstarszy budynek ratusza w Niemczech pełnił swoją rolę do 1904 roku, kiedy to przekształcono go w miejskie muzeum. Warto zwiedzić jego wnętrze, a w nim wspaniałą salę bankietową, muzeum miasta, gdzie można prześledzić sięgającą XII. wieku historię Lipska, z bogatą kolekcją sztuki mieszczańskiej i sakralnej. Można też obejrzeć pochodzącą z 1983 roku dwudziestometrową makietę ówczesnego miasta. W podziemiach ratusza, kryje się natomiast więzienie i sala tortur. Można też zapoznać się ze szczegółową dokumentacją miejskich egzekucji, których dokonywano na placu przed budynkiem.

Na rynku stoi także zabytkowy Dom Królewski. I choć dziś mieści się tu centrum handlowe, ma on za sobą całkiem prestiżową historię. W 1698 roku w drodze powrotnej z Holandii zatrzymał się tu car Piotr Wielki, August Mocny organizował w nim przyjęcia, a w 1813 roku mieszkał sam Napoleon.

Ulica Thomasgrasse prowadzi z rynku do kościoła św. Tomasza. To drugi po Starym Ratuszu, najczęściej odwiedzany zabytek Lipska. Późnogotycka budowla zawdzięcza swoją popularność najbardziej znanemu mieszkańcowi w historii miasta – Janowi Sebastianowi Bachowi. Spędził on tu ostatnie lata życia, pracując od 1723 roku jako kościelny kantor. Do dziś w kościele mieści się jego grób.

Bach nie był jedynym ze związanych z Lipskiem wielkich kompozytorów.  Jest tu też dom Felixa Mendelssohna-Bartholdy’ego, który przyjechał tu, by objąć kierownictwo nad Orkiestrą Sukienniczą. Miasto zawdzięcza mu też pierwsze w Niemczech konserwatorium muzyczne, dziś znane jako Lipski Uniwersytet Muzyczno-Teatralny. Jego lata spędzone w Lipsku

zaowocowały wieloletnią przyjaźnią z Robertem Shumannem, który przyjechał studiować tu prawo, które bez żalu porzucił, by oddać się muzyce (jego dom również otwarty jest dla zwiedzających). 

Okiem mieszkańca 

Dzisiejsi mieszkańcy Lipska doskonale kontynuują bogate tradycje muzyczne swojego miasta. Orkiestra Sukiennicza działa nieprzerwanie od prawie 300 lat i ma swoją siedzibę w otwartym w 1981 roku budynku, w który słynie z doskonałej akustyki i pomieścić może prawie 2 tys. gości. Od 1809 działa tu też Kwartet Sukienniczy, który uchodzi za najstarszy kwartet smyczkowy świata. W Kościele Świętego Tomasza prowadzony jest liczący 800 lat tradycji chór chłopięcy. I choć budynek Lipskiej Opery liczy zaledwie 50 lat, samą instytucję założono w 1693 roku i jest ona drugim najstarszym zespołem operowym w Niemczech. Lipski balet niezmiennie uchodzi za jeden z najlepszych w Europie.

 

Czy wiesz, że ? * Znajdująca się w pasażu Mädler piwnica Auerbacha (Auerbachs Keller), upamiętniona została przez Goethego w dramacie „Faust”

* W mieszczącym się w Starym Ratuszu muzeum oglądać można jedyny, potwierdzony portret Jana Sebastiana Bacha

* założony w 1878 Lipski ogród zoologiczny jest jednym z najstarszych na świecie

Lotnisko

Loty do Lipska lądują na lotnisku Lipsk/Halle położonym miejscowości Schkeuditz, 15 km na północny-zachód od miasta.

Możesz polecieć w inne miejsce? Sprawdź pobliskie lotniska, aby więcej zaoszczędzić.

Lotniska w pobliżu: Lipsk

Ceny na tej stronie to tylko najniższe, orientacyjne ceny, znalezione w ciągu ostatnich 45 dni.