Mapa

Tanie loty do A Coruñi

A Coruña to nowoczesne portowe miasto na północno-zachodnim krańcu Hiszpanii. Ale w przeciwieństwie do setek miast portowych nie jest ona położona po prostu na wybrzeżu. Znajduje się na półwyspie, który wcina się w Atlantyk, a jego poszarpane skały przypominają pianę morską. Zdecydowanie bardziej pasuje więc określenie, że A Coruña to miasto „na morzu”, a nie „nad morzem”. Zresztą... sprawdźcie sami.

 

Tego nie można przegapić

Najważniejszym miejscem do odwiedzenia w A Coruñi jest Wieża Herkulesa, latarnia morska pochodząca z II wieku. Zbudowali ją Rzymianie za panowania cesarza Trajana według wersji uznawanej przez historyków, choć plotka głosi, że jej autorem jest właśnie Herkules. Sam spacer po mieście jest też niezwykła przyjemnością, a charakterystyczne w lokalnej architekturze są budynki z białymi okiennicami. Warto zwiedzić także dwa główne kościoły, pochodzącą z XIII wieku Kolegiatę de Santa Maria del Campo i romańsko-gotycki Iglesia de Santiago, który w średniowieczu służył za miejsce spotkań rady miejskiej.

Na uwagę zasługuje tu też świetne interaktywne muzeum poświęcone ludzkiemu organizmowi, nazywane Domus lub Casa del Hombre. Można się w nim dowiedzieć jak wypada ludzkie oko i zakres jego widzenia w porównaniu z końskim, poprzesuwać kulkę myślami i zobaczyć rzeźbę podwójnej helisy DNA wykonanej z książek. Na relaks nad wodą najlepsze są plaże Orzán i Riazor, a na spacer wybrzeżem nadmorska promenada Paseo Marítimo.

 

Oczami mieszkańca

A Coruña to jedno z głównych miast hiszpańskiej wspólnoty autonomicznej Galicja, która zdecydowanie różni się od tego, z czym zazwyczaj kojarzy się Hiszpania. Raczej nie pije się tu czerwonego wina, nie praktykuje walk byków i nie zawsze jest tu gorąco. Zamiast rudych, pustynnych pejzaży znanych na przykład z Andaluzji dominują zielone wzgórza i pola. A mieszkańcy uważają się za odrębnych kulturowo od pozostałych Hiszpanów. Jedną z przyczyn jest to, że północ kraju była dawniej pod silnym wpływem celtyckim, co można zauważyć w lokalnych zwyczajach i mitologii. Odwiedzając A Coruñę, spróbuj podpytać mieszkańców o miejscowe legendy. Dzieląc butelkę jabłkowego cydru z miejscowymi na pewno usłyszysz o czarownicach, tych dobrych (miegas) i tych złych (bruxas).

 

Czy wiesz, że…

• w A Coruñi mieszkał jako dziecko przez kilka lat Pablo Picasso; jego ojciec dostał tu posadę nauczyciela w szkole artystycznej; ulubionym miejscem małego Pablo była podobno Wieża Herkulesa

• smutną tradycją Galicji była emigracja zawsze emigracja zarobkowa, dlatego Galicyjczycy rozsiani są po całym świecie; w lokalnym języku istnieje nawet słowo morriña, oznaczające pewien rodzaj śmierci z tęsknoty za ojczyzną i rodziną

• A Coruña jest jednym z niewielu miast, które mają swoje państwo partnerskie na antypodach; takim partnerem  A Coruñi jest nowozelandzkie Christchurch

 

Lotnisko

Port lotniczy La Coruña (LCG) znajduje się osiem kilometrów od centrum miasta.

Możesz polecieć w inne miejsce? Sprawdź pobliskie lotniska, aby więcej zaoszczędzić.

Lotniska w pobliżu: La Coruña

Często zadawane pytania

Jest jedno lotnisko w mieście A Coruña: La Coruña.
Delta, Qatar Airways, KLM, Vueling Airlines, Volotea, Cathay Pacific, Alitalia i Etihad Airways latają do: La Coruña bezpośrednio.

Ceny na tej stronie to tylko najniższe, orientacyjne ceny, znalezione w ciągu ostatnich 45 dni.