Mapa

Tanie loty do Karaczi

„Miasto, które nigdy nie śpi” - każdy, kto był w Karaczi śmiało przyzna mu ten tytuł, który na Zachodzie zarezerwowany dla Nowego Jorku. Azjatycki „melting pot” łączący w sobie kulturę Islamu z najróżniejszymi religiami przywiezionymi przez przybyszów z każdego zakątka Azji i Europy. Karaczi to miasto chaotyczne, ale też pasjonujące i zaskakująco kosmopolityczne.

Tego nie można przegapić

Położone w gorącym klimacie, nad brzegiem Morza Arabskiego Karaczi jest w czołówce najszybciej rozwijających się miast na świcie. Co więcej, szczęśliwie omijają je częste w tym regionie trzęsienia ziemi, tsunami i inne katastrofy naturalne. Miejscowi wierzą, że swoją opieką otacza je pochowany tu patron Karaczi i uczeń samego Mahometa, Abdullah Shah Ghazi. Liczące 14 wieków sanktuarium wzniesione jest na wysokiej platformie i pokryte tradycyjnymi w tym regionie, ceramicznymi kafelkami i zielono-białą kopułą, nad którą łopoczą liczne flagi. Cały kompleks góruje nad najbardziej znaną z miejskich plaż Karaczi, Clifton Beach. W drugiej połowie XX-wieku, okresie największej świetności miasta, Clifton była jedną z najpiękniejszych i najbardziej znanych plaż Morza Arabskiego. Niestety, w 2003 roku, katastrofa tankowca MV Tasman Spirit spowodowała wyciek do morza 12 tys. ropy naftowej. Dziś zanieczyszczona plaża bardziej nadaje się do spacerów i przejażdżek na wielbłądach niż morskich kąpieli.  

Karaczi odegrało też kluczową rolę w historii Pakistanu. Od wyzwolenia w 1947. roku do 1960. było stolicą kraju. Tu tu przyszedł na świat, wychował się i spędził ostatnie lata życia ojciec-założyciel niepodległego państwa – Muhammad Ali Jinnah. W centrum obejrzeć można jego wspaniałe mauzoleum. Otoczony parkiem, przepiękny budynek zaprojektował w latach 60-tych indyjski architekt z Mumbaju, Yahya Merchant. Wykonany z białego marmuru, przepiękny grobowiec Wielkiego Przywódcy jest także miejscem spoczynku jego siostry i najważniejszych osobistości z czasów założycielskich Pakistanu. Zdobią go mauretańskie łuki i kopuła. Całość wzniesiono na czterometrowej platformie, do której prowadzi ozdobiona fontannami aleja.

W tym samym okresie powstał inny, ekscentryczny budynek sakralny będący dziś wizytówką miasta. Jest to meczet Masjid e Tooba. Pod ogromną kopułą o średnicy 72 metrów, która pokrywa główną salę modlitw, może zmieścić się nawet 5 tys, wiernych. Uchodzi ona za największą pojedynczą kopułę meczetu na świecie i rozpięta jest w powietrzu bez żadnych słupów ani sklepień. Od wewnątrz wyłożono ją lustrzanymi kafelkami, dającymi efekt rozgwieżdżonego nieba.

Okiem mieszkańca 

Pomimo,że w 1960 roku przeniesiono pakistańską stolicę do nowowybudowanego Islamabadu, Karaczi wciąż rozwija się w zadziwiającym tempie, pozostając ekonomicznym i

kulturalnym centrum Pakistanu. Odpowstania wolnego państwa w 1947 roku do roku 1960 do liczącego początkowo pół miliona mieszkańców miasta, rocznie imigrowało około miliona osób z targanej niepokojami Azji, a także z Europy i Ameryki. Tak wielka migracja sprawiła, że Karaczi znalazło się w czołówce największych pod względem zaludnienia miast na świecie. Do dziś mieszanina wyznań i kultur, jest tu tak ogromna, że miasto to uchodzi za najbardziej liberalne i tolerancyjne miejsce w regionie.

 Czy wiesz, że?

* Karaczi to trzecie najbardziej zaludnione miasto świata i największa z muzułmańskich aglomeracji

* Badanie przeprowadzone na zlecenie brytyjskiego magazynu Times wykazało, że Karaczi jest najtańszym miastem na świecie

* W czasie największego rozkwitu, w latach 60-tych, Karaczi stawiane było za wzór świetnie rozwijającej się metropolii. Korea Południowa wykorzystała nawet jego plan pięcioletni i wprowadziła go w życie przy budowie centrum finansowego w Seulu

Lotnisko

Karaczi ma własne lotnisko Jinnah International Airport (KHI).

Możesz polecieć w inne miejsce? Sprawdź pobliskie lotniska, aby więcej zaoszczędzić.

Lotniska w pobliżu: Karaczi

Ceny na tej stronie to tylko najniższe, orientacyjne ceny, znalezione w ciągu ostatnich 45 dni.