Mapa

Tanie loty do Kambodża

Jeśli przegapiłeś moment, w którym Kambodża przestała kojarzyć się wyłącznie z Pol Potem i tanimi tekstyliami to najwyższa pora, żeby nadrobić braki. Równie malownicza, co Tajlandia, dużo tańsza niż Wietnam i przede wszystkim wciąż nieodkryta przez masowy ruch turystyczny.

Tego nie można przegapić

Najbardziej znane miasta Kambodży to jej stolica – Phnom Penh i Siem Reap. To pierwsze kojarzy się z najbardziej tragicznymi latami historii kraju, a drugie z jego dawną świetnością. Ale po kolei. Dwumilionowe Phnom Penh jest położone w południowo-zachodniej części kraju, przy ujściu rzeki Tonle Sap. Najlepiej poruszać się po nim taksówką lub tuk-tukiem. Warto odwiedzić dziewiętnastowieczny kompleks pałacowy. W jego skład wchodzą Rezydencja Królewska, Sala Tronowa i Srebrna Pogoda, a całość otulona jest eleganckimi ogrodami. Poza tymi najsłynniejszymi budowlami warto tu też odnaleźć Pawilon Światła Księżyca, w którym często można dawane są pokazy tradycyjnego khmerskiego tańca i nieco dziwaczny Pawilon Napoleona sprezentowany przez Francuzów. Nieopodal kompleksu rozpoczyna się nadrzeczny bulwar, zwany Sisowath Quay lub Riverside. Spacerując po nim warto odbić na Central Market, pod którego niezwykłą kopułą w stylu art deco można kupić mydło i powidło.

Trudnym, ale ważnym doświadczeniem podczas pobytu w Phon Penh jest wizyta w Muzeum Ludobójstwa Tuol Sleng. Znajduje się ono w dawnej szkole średniej, którą Czerwoni Khmerzy przekształcili w jedno najstraszniejszych więzień – znanego pod nazwą S-21. Sale przesłuchań, narzędzia tortur, ale przede wszystkim portrety z setkami spośród kilkunastu tysięcy ofiar reżimu dają wyobrażenie okrucieństwa, którego świadkiem były ściany tego budynku w latach 1975-1979. Osoby zainteresowane historią z czasów panowania Czerwonych Khmerów mogą także odwiedzić pole śmierci Choeung Ek, znajdujące się siedemnaście kilometrów od Phonm Penh.

Drugie popularne w Kambodży miejsce to Siem Reap, znane przede wszystkim ze swojego sąsiedztwa – kompleksu świątyń Angkor. Funkcjonujące tam między IX a XV wiekiem Imperium Khmerskie jest uważane za największe na świecie miasto w okresie poprzedzającym rewolucję przemysłową. Rozciągający się na powierzchni czterystu kilometrów kwadratowych park archeologiczny, najsłynniejsze budowle jak Angkor Wat i Angkor Thom oraz okoliczne tereny leśne i jeziorka najlepiej zwiedzać na rowerze. Samo Siem Reap jest przyjaznym, turystycznym miasteczkiem, w którym można dobrze zjeść, skorzystać z rybiego SPA i obkupić się na lokalnym bazarze.

Oczami mieszkańca

Ale Kambodża to nie tylko Phonm Penh i Siem Reap, a zejście z turystycznego szlaku może się okazać niezwykle satysfakcjonujące. Południowe wybrzeże kraju to wrota do dzikich tropikalnych wysepek. Wspaniałą przygodą jest trekking w Górach Kardamonowych, zarośniętych gęstą dżunglą i plantacjami pieprzu. Najlepiej jest tutaj nocować w lokalnych wioskach – pod warunkiem, że nie straszny Ci brak bieżącej wody i odpowiada Ci dieta oparta na durianie i krabach. W zamian za te drobne niewygodny można podpatrzeć prawdziwe lokalnego życia dzisiejszych Khmerów.

Czy wiesz, że…

* w Kambodży tradycyjnie nie obchodzi się urodzin; wiele starszych osób może nawet nie znać ich daty

* były król Kambodży, Norodom Sihanouk jest uważany za jedną z barwniejszych i bardziej kontrowersyjnych postaci XX wieku; w swoim kraju pełnił tyle różnych funkcji, że zapisano to w Księdze Guinnessa; poza działalnością polityczną znany był jako wielbiciel kina francuskiego, szybkich samochodów i... kobiet

* w Kambodży warto uważać na swoje stopy; ustawienie ich w kierunku osoby jest uważane za brak szacunku

Lotnisko

Największym międzynarodowym lotniskiem w Kambodży jest Port lotniczy Phnom Penh (PNH), dawniej znany jako Pochentong. Pozostałe dwa lotniska to Siem Reap (REP) i Kompong Som (KOS). 

Ceny na tej stronie to tylko najniższe, orientacyjne ceny, znalezione w ciągu ostatnich 45 dni.