Mapa

Tanie loty na Kos

Położona na Morzu Egejskim jedna z dwustu zamieszkałym wysp greckich. Każdy znajdzie na niej coś dla siebie: imprezowicze - modne kluby, hipisi – kontakt z naturą, szukający ciszy i spokoju – relaksacyjne zakątki i plaże. Na Kos wybrał się sam Herkules odpocząć po wykonaniu swoich dwunastu prac (a jak pamiętamy z mitologii – miał po czym odpoczywać). Czy potrzeba Kos lepszej rekomendacji?

Tego nie można przegapić

Burzliwa historia wyspy wpłynęła na jej dzisiejszą atrakcyjność kulturową i turystyczną. Zasiedlona po raz pierwszy dwa tysiące lat przed naszą erą ma w swoich dziejach okres bizantyjski, najazd turecki i bliskie kontakty z piratami. Współcześnie na wyspie dominuje greckie prawosławie, ale widać tu znamiona tygla religijnego. Są tu kościoły, meczet, zachowała się też synagoga, choć dziś nie spełnia już dziś funkcji sakralnych.

Stolica i centrum kulturowe nosi nazwę taką, jak wyspa. Tutaj znajduje się największy jej port, a przy nim twierdza zbudowana przez Joannitów w XIV wieku. Miasto Kos naznaczone jest miejscami związanymi ze swoim najznamienitszym mieszkańcem – Hipokratesem. Jest to na przykład stare drzewo z bardzo powykręcanymi konarami, pod którym ojciec współczesnej medycyny miał nauczać swoich uczniów. Po śmierci mistrza mieli oni wybudować w miejscowości Aslepiejon pierwszy na świecie szpital. Więcej na ten temat można się dowiedzieć w Muzeum Hipokratesa.

Ale nie oszukujmy się: na Kos przyjeżdża się przede wszystkim poopalać. Do najbardziej znanych plaż należą tam: Lambi Beach w samym mieście Kos, Paradise Beach, Tagaki, czy Mastihari. Za jedną z najpiękniejszych uchodzi Kardamena Beach nieopodal wioski o tej samej nazwie. Kos słynie też z świetnych barów, klubów i imprez na plaży. Najhuczniejsze znajdziemy w stolicy, szczególnie na najbardziej imprezowych ulicach Nafklirou i Diakonou.

Oczami mieszkańca

Jeśli jednak – zamiast z innymi obcokrajowcami – mamy ochotę spędzić czas z rodowitymi wyspiarzami warto wybrać ulicę Epicharmou albo Irodotou. Usiąść tam w lokalnej knajpce i napić się jednego z popularnych na wyspie greckich piw: Alpha, Mythos, Fix albo wódkę Ouzo. Na przegryzkę mamy do wyboru pulpety keftedes czy lokalny przysmak - ser zapiekany w czerwonym winie, tak zwany „czerwony ser”.

Lokalny klimat na pewno łatwej niż w Kos będzie można odnaleźć w rzadziej odwiedzanych wioskach i miasteczkach. Najlepiej odkrywać je na rowerze. Kos jest wyspą płaską, więc nie powinno to być dla nikogo obciążeniem. Jedną z takich uroczych osad jest usiana małymi kościołami Palio Pylio. Inna - Zia przypomina amfiteatr ze sklepikami i kościółkami, a zachód słońca najlepiej ogląda się z południowego półwyspu Agios Theologos.

Czy wiesz, że...

* uroczystości na cześć Heraklesa trwają na Kos aż miesiąc; w tym czasie w zamku Joannitów

odbywają się pokazy tańca, spektakle teatralne i wystawy sztuki

* w mitologii greckiej podczas Gigantomachii Posejdon pokonał odrażającego Polibotesa oderwanym kawałkiem wyspy Kos; gdy powalony gigant wpadł do morza – w tym miejscu powstała wysepka Nisyros

* w sierpniu na Kos obchodzony jest jest Festiwal Miodu; można podczas niego spróbować wyrabianych na wyspie jego lokalnych odmian

Lotniska

Międzynarodowy port lotniczy Kos "Hipokrates" (KGS) znajduje się około 25 kilometrów od stolicy wyspy.

Znajdź tanie loty na Kos z bezpłatną wyszukiwarką lotów Skyscanner. Porównaj ceny biletów setek linii lotniczych i biur podróży w kilka sekund. Skyscanner jest nie tylko bezpłatny, ale również szybki i prosty w obsłudze. Po wybraniu najlepszej dla siebie oferty, możesz dokonać rezerwacji bezpośrednio na stronie linii lotniczej lub biura podróży. Skyscanner nie pobiera żadnych dodatkowych opłat.

Jeśli daty Twojej podróży są elastyczne, wyszukiwarka Skyscanner pokaże Ci najtańsze dni w danym miesiącu na loty na Kos. Wystarczy, że wybierzesz cały miesiąc w miejscu daty podróży, a nasze wykresy zilustrują, w którym dniu bilety lotnicze są najtańsze.

Jeśli szukasz inspiracji dla swojej podróży, zamiast konkretnego kierunku wybierz „Wszędzie” w polu wyszukiwania, a Skyscanner pokaże najtańsze oferty na bilety lotnicze na całym świecie.

Szukasz hotelu na Kos? Skyscanner pomoże Ci także znaleźć najlepsze okazje na noclegi. 

Możesz polecieć w inne miejsce? Sprawdź pobliskie lotniska, aby więcej zaoszczędzić.

Lotniska w pobliżu: Kos Ippokratis

Ceny na tej stronie to tylko najniższe, orientacyjne ceny, znalezione w ciągu ostatnich 45 dni.