Mapa

Tanie loty do Włochy

Piękna i ulotności Włoch nie da się zamknąć w barwnych opisach, czy błyskotliwych porównaniach. Do takiego wniosku dochodzili już między innymi Henryk Heine i Jarosław Iwaszkiewicz. Giuseppe Verdi godził się by „inni zatrzymali dla siebie wszechświat, jeśli on może mieć Włochy”. Bo i tak wszystko, co warte zachwytu, można znaleźć tutaj a pełny obraz najłatwiej uchwycić wtedy, gdy po Włoszech podróżuje się za wybranym detalem – wszystko jedno: kuchnią, winem, piłką nożną, muzyką czy malarstwem.

Tego nie można przegapić

We Włoszech znajduje się najwięcej – bo aż 50 – obiektów z listy Światowego Dziedzictwa UNESCO. Są wśród nich całe miasta (na przykład Wenecja, Werona, Ferrara), krajobrazy (krajobraz winnic Piemontu), góry i wulkany (Dolomity, Etna). Ale nie tylko mnogość niezwykłych miejsc zwabia co roku do Włoch miliony turystów, czyniąc kraj jednym z pięciu najchętniej odwiedzanych na świecie. Wspomniany wcześniej Iwaszkiewicz pisał, że Europejczykiem w pełni czuje się w Rzymie, a europejską kulturę porównywał do tonącej Wenecji.

To właśnie wycieczki śladami historii, kultury i sztuki – rozsianymi po całym kraju – dają chyba największą frajdę z podróżowania po Włoszech. Nie ma szans by dotrzeć do wszystkich miejsc wartych uwagi, można natomiast zbliżyć się do kilku i zobaczyć ich różnorodność. Jedni ciągną tu tylko po to, by zobaczyć Rzym i Watykan – stanąć na Placu św. Piotra, uchwycić majestatyczność Kaplicy Sykstyńskiej, albo usiąść przy w Fontannie di Trevi, czy na którymś ze stopni Schodów Hiszpańskich. Dla innych ważniejszym punktem będzie Wenecja z ciągnącym się przez prawie cztery kilometry Canale Grande, Pałacem Dożów czy mostem Rialto. Jedni ukochają sobie Włochy północne, surowsze w swoim krajobrazie i obyczajach, wabiące pejzażami jezior (np. Gardy) i miast takich jak niedoceniany ciągle Triest. Pozostali bliższe sobie Włochy dostrzegą pośród winnic Toskanii – między Florencją a Sieną, albo na 120-kilometrowej trasie łączącej Padwę i Bolonię, z obowiązkowym przystankiem w Ferrarze pośrodku tej drogi. Będą i tacy, którzy powiedzą, że prawdziwe Włochy to południe – gwarne i upalne, z Neapolem i jego kuchnią albo z Sycylią i jej Etną.

Niezależnie jednak od tego, jaką trasą podróżuje się po Włoszech, warto robić to świadomie, dać sobie dużo czasu i nie bać się zbaczać z głównych szlaków. Wielu przyjezdnych dopiero dzięki błądzeniu po mniejszych miastach i miasteczkach, usytuowanych gdzieś między apenińskimi szczytami, zdaje sobie sprawę, że 4/5 powierzchni tego kraju to tereny górzyste lub pagórkowate.

Dlaczego zbaczanie z utartych dróg przynosi tutaj tyle korzyści? Bo dzięki temu odkrywa się Włochy skromniejsze, lokalne: San Gimignano, uważane przez wielu za archetyp włoskiego miasteczka, maleńkie Alassio z Muretto di Alassio, czyli murem, na którym swój „stempel” zostawili Hemingway i Chaplin, Taorminę na Sycylii, Vernazzę uznawaną za jedno z najładniejszych miast na liguryjskiej riwierze, albo „biedną” Materę na południu i „bogate”

Portofino na północy.

Oczami mieszkańca

Włosi lubią być w ruchu. Kiedy zbliża się sierpień, czyli miesiąc urlopów, życie w miastach zwalnia tylko dlatego, że przenosi się na prowincję. Włochy to jeden z nielicznych europejskich krajów, w których nadal wielką popularnością cieszą się pola namiotowe i campingowe (bardzo zróżnicowane pod względem cen i udogodnień) – latem w najpopularniejszych nadmorskich zakątkach ciężko o wolne miejsce na namiot, nie wspominając już o wynajęciu domku. Widok nowoczesnych samochodów turystycznych i aut ciągnących za sobą przyczepy kempingowe to tutaj coś naturalnego. No i te rowery. Wielu Włochów nie wyobraża sobie bez nich wyjazdów – tych bliższych i dalszych. Dlaczego? Bo rozkochani w nich mieszkańcy Italii uważają, że ich kraj najlepiej wygląda właśnie z perspektywy rowerowego siodełka.

Czy wiesz, że...

* chociaż Włosi uznawani za wyjątkowo kochliwych to ich kraj ma najniższy przyrost naturalny w całej Europie; ponad 20 procent obywateli ukończyła już 65. rok życia i jest na emeryturze co od lat stanowi coraz poważniejszy problem w kontekście emerytur

* codziennie odwiedzający rzymską Fontannę di Trevi turyści wrzucają do niej około 50 kilogramów monet o równowartości 1,5 tys. Euro

* w latach 30-tych i 40-tych Benito Mussolini starał się za wszelką cenę eliminować z języka włoskiego „obce” słowa; dotyczyło to wszystkich sfer życia – od piłki nożnej po bajki; słowo „gol” zastąpiono słowem „meta”, Myszka Miki dostała imię „Topolino”, Kaczor Donald „Paperino” a Goofy „Pippo”

* to z Włoch wywodzi się tradycja Walentynek; Święto Zakochanych obchodzono tu już w czasach starożytnych jako święto Luparkalia

* niewiele osób kierowanych patriotycznymi pobudkami zrobiłoby to, co Vincenzo Peruggia; to właśnie ten włoski szklarz stał w 1911 r. za zuchwałą kradzieżą Mony Lisy Leonarda da Vinci z Luwru; Peruggia został złapany dopiero dwa lata później, gdy próbował sprzedać obraz włoskiemu handlarzowi; kazał mu obiecać, że Mona Lisa już nigdy nie wyjedzie z Włoch

Lotniska

Do największych lotnisk we Włoszech należą: rzymskie lotniska Fiumicino (FCO) i Ciampino (CIA), Malpensa (MXP) i Linate (LIN) w Mediolanie oraz porty lotnicze w Wenecji (VCE), Bergamo (BGY), Katanii (CTA) na Sycylii, Bolonii (BLQ) i Neapolu (NAP).

Znajdź tanie loty do Włoch na Skyscanner. Porównaj miliony ofert linii lotniczych i biur po-dróży i znajdź tanie bilety lotnicze.

Wyszukiwarka lotów Skyscanner jest szybka i prosta w obsłudze a ponadto zupełnie bez-płatna. Po znalezieniu najlepszej oferty, przekierujemy Cię bezpośrednio na stronę linii lotni-czej lub biura podróży, gdzie możesz sfinalizować transakcję i zarezerwować bilet. Skyscan-ner nie pobiera prowizji ani żadnych dodatkowych opłat.

Jeśli nie masz dokładnie sprecyzowanej daty wyjazdu, wyszukiwarka Skyscanner pomoże Ci znaleźć najtańsze dni w danym miesiącu na loty do Włoch. By skorzystać z tej funkcji, wybierz

cały miesiąc w miejscu daty podróży, a nasze wykresy zilustrują, w jakich dniach ceny lotów są najniższe.

Jeśli nie jesteś zdecydowany, gdzie chcesz polecieć i szukasz okazyjnych ofert, zamiast kon-kretnego kierunku wybierz „Wszędzie” w polu wyszukiwania a Skyscanner pokaże najtańsze oferty na bilety lotnicze na całym świecie.

Szukasz hotelu we Włoszech? Skyscanner znajdzie dla Ciebie najlepsze hotele i atrakcyjne oferty noclegów. 

Ceny na tej stronie to tylko najniższe, orientacyjne ceny, znalezione w ciągu ostatnich 45 dni.