Mapa

Tanie loty do Charkowa

Włodzimierz Iljicz Lenin spoglądający ze spokojem na żarówkę? Takie cuda tylko w Charkowie. Centrum miasta, zwane tu „żarówką”, otoczone jest cerkwiami, synagogami oraz budynkami o typowo radzieckiej architekturze. Do tego ukraiński fast food, czyli pączkowe pirożki oraz 20 000 prac w kolekcji Muzeum Sztuki. Przekonaj się sam, czym jeszcze zaskoczy Cię Charków.

Czego nie można przegapić

Wizytę na Ukrainie warto rozpocząć od Placu Wolności, jednego z największych na świecie. Zajmuje on obszar 116 tysięcy metrów kw., a jego charakterystyczny kształt wydłużonej kropli sprawił, że nazywa się go tu żarówką. W czasie II wojny światowej pełnił rolę lądowiska dla samolotów. To właśnie przy nim znajduje się wiele najciekawszych architektonicznie budynków miasta. Po pierwsze – Dzierżprom – pierwszy drapacz chmur o sowieckim rodowodzie. Upodobali go sobie literaci, regularnie osadzając budynek (oraz całe miasto) w konwencji science-fiction oraz fantasy. Drugim ciekawym budynkiem jest Uniwersytet/Akademia Inżynieryjno - Pedagogiczna. To najstarszy obiekt użyteczności publicznej, wybudowany ponad 240 lat temu. Pierwotnie pełni funkcję Pałacu Gubernatora i zbudowany był w stylu barokowym.

Jednym z najbardziej istotnych dla Polaków miejsc jest Cmentarz Ofiar Totalitaryzmu w Piatichatkach (obrzeża miasta). Tutaj spoczywa ponad 2000 Ukraińców, Żydów oraz Rosjan zabitych przez NKWD oraz ponad 4300 polskich obywateli, zamordowanych tutaj w roku 1940. Przez bardzo długi czas cmentarz nie było obecny na żadnej mapie miasta, jednak wielu Ukraińców wie, gdzie jest ulokowany.

Mieszkańcy Charkowa niezwykle dumni są z obiektów sakralnych licznie występujących w mieście. Widoczna z daleka wieża należy do Soboru Uspieńskiego, w którego wnętrzach zlokalizowana jest filharmonia. Podobno był on wzorowany na cerkwi św. Klemensa z Moskwy. Drugi Sobór – Pokrowski, posiada charakterystyczne kopuły i zaprojektowany został w stylu tak zwanego kozackiego baroku. Wybudowany w roku 1689, miał stanowić umocnienie charkowskiej fortecy.

Oczami mieszkańca

Tutaj nie zaspokoisz głodu kebabem czy zapiekanką. W Charkowie skosztować można pączkowych bułeczek o słodkim lub pikantnym nadzieniu. Na większy głód lepsze będą bliny, czyli placki drożdżowe. Jada się je tutaj ze śmietaną, mięsem, a nawet rybą lub kawiorem.

Warto wiedzieć, że…

* Z okazji 350-lecia założenia miasta, wyprodukowano tutaj półciemne piwo, któremu nadano nazwę Staryj Charkiw.

* Najbardziej zielonym miejscem w Charkowie jest położony na południu miasta Park Szewczenki. Tu z przyjemnością odpoczniemy i nabierzemy sił do dalszego zwiedzania.

* Charków to miasto uniwersyteckie. W okolicy Dzierżpromu kryje się Uniwersytet Charkowski, przed którym ustawiono pomnik pomysłodawcy uczelni – Bazylego Karazina.

* Ulubionym miejscem spotkań mieszkańców jest Lustrzany Strumień, czyli zapierająca dech w piersiach fontanna z 1947 roku.

Lotniska

Lotniskiem Charkowa jest port lotniczy Charków-Osnowa.

Znajdź tanie loty do Charkowa z bezpłatną wyszukiwarką lotów Skyscanner. Porównaj ceny biletów setek linii lotniczych i biur podróży w kilka sekund. Skyscanner jest nie tylko bezpłatny, ale również szybki i prosty w obsłudze. Po wybraniu najlepszej dla siebie oferty, możesz dokonać rezerwacji bezpośrednio na stronie linii lotniczej lub biura podróży. Skyscanner nie pobiera żadnych dodatkowych opłat.

Jeśli daty Twojej podróży są elastyczne, wyszukiwarka Skyscanner pokaże Ci najtańsze dni w danym miesiącu na loty do Charkowa. Wystarczy, że wybierzesz cały miesiąc w miejscu daty podróży, a nasze wykresy zilustrują, w którym dniu bilety lotnicze są najtańsze.

Jeśli szukasz inspiracji dla swojej podróży, zamiast konkretnego kierunku wybierz „Wszędzie” w polu wyszukiwania, a Skyscanner pokaże najtańsze oferty na bilety lotnicze na całym świecie.

Szukasz hotelu w Charkowie? Skyscanner pomoże Ci także znaleźć najlepsze okazje na noclegi.  

Możesz polecieć w inne miejsce? Sprawdź pobliskie lotniska, aby więcej zaoszczędzić.

Lotniska w pobliżu: Charków

Ceny na tej stronie to tylko najniższe, orientacyjne ceny, znalezione w ciągu ostatnich 45 dni.