Mapa

Tanie loty do Genui

Stolica Ligurii, Genua - miasto Niccolo Paganiniego, Krzysztofa Kolumba i... zielonego pesto. Kiedyś jedno z najbardziej zapomnianych miejsc włoskiej riwiery. Dziś po przejściu gruntownego liftingu przyciąga turystów ogromnym portem i tentniącymi życiem eleganckimi winiarniami i restauracjami. W czasach, gdy Nicea była jednynie maleńką rybacką osadą, a w słonecznym Cannes żyły głównie kolonie meduz, to Genua była bramą do Nowego Świata. To w tym mieście powstawały pierwsze na świecie banki, tu znamienite rody Grimaldich czy  Spinoli stawiały  pałace szykowniejsze od siedzib niejednego monarchy.

Tego nie można przegapić

Przyjeżdżając do Genui najlepiej rozpocząć zwiedzanie od portu morskiego. Warto poświęcić na nie kilka godzin, bo to największy port w całych Włoszech. To właśnie tutaj swój początek mają rejsy pasażerskie, nie tylko te po wyspach Morza Śródziemnego, ale i te pełnomorskie, a nawet oceaniczne. Najprzyjemniejsza część spaceru zaczyna się, gdy miniemy już terminale pasażerskie i całą infrastrukturę portową. W pięknej marinie podziwiać można zacumowane w niej luksusowe  jachty - nieraz naprawdę dużych rozmiarów. Idąc dalej nabrzeżem, z przyjemną bryzę na twarzy natkniemy się na... piracki żaglowiec. To galeon Neptun - oryginalny rekwizyt z filmu Romana Polańskiego „Piraci”. Ciekawostką jest, że w chwili premiery filmu w 1986 roku był najdroższym pojedynczym rekwizytem wykonanym specjalnie na potrzeby filmu. Neptun kosztował „jedyne"... 7 milionów funtów. Okręt posiada działający takielunek i ożaglowanie, a czasami pływa nawet w rejsy po Morzu Śródziemnym.

Niezapomniane wrażenia, szczególnie młodszym turystom, zapewi wizyta w genujańskim akwarium. Liczące ponad 10 tys.metrów kwadratowych powierzchni wystawowej i posiadające w swojej ofercie ponad 600 gatunków zwierząt: ryb, płazów i ssaków oraz 200 gatunków roślin akwarium, jest drugim pod względem wielkości tego typu obiektem w Europie. Zbudowano je w 1992 roku, dla uczczenia 500 rocznicy odkrycia Ameryki przez Kolumba. W  sumie wizyta w nim zajmuje około 2,5 godziny.

Obowiąkowym przystankiem podczas zwiedzania miasta jest dom Krzysztofa Kolumba. Budynek znajduje się przy Piazza Dante i jest XVII-wieczną kopią domu, w którym według tradycji mieszkał Kolumb. Najlepszym miejscem do podziwiania przepięknej panoramy miasta jest Palazzo Rosso. To wspaniały pałac wzniesiony w drugiej połowie XVII wieku, dziś galeria sztuki. Na jego dachu znajduje się specjalnie przygotowany taras widokowy. Najbardziej charakterystycznym miejscem w Genui jest Piazza De Ferrari – wielki plac otoczony klasycystycznymi i secesyjnymi gmachami z charakterystyczną fontanną po środku.

Okiem mieszkańca

Będąc w Genui koniecznie trzeba też przespacerować się wąskimi zabytkowymi uliczkami, (tzw. caruggi). To tu od wieków niemalże niezmiennym trybem toczy się prawdziwe życie miasta. Wszędzie unosi się tu zapach wilgoci i ryb. Plątanina uliczek jest jednak zdradliwa, nie tylko niezwylke łatwo jest się w niej zgubić, ale szczególnie po zmroku stracić portwel lub torebkę.  Pośród strzelistych kamieniczek kryją się niezliczone placyki, romantyczne fontanny i urokliwe knajpki, w których można napić się aromatycznej kawy lub spróbować tutejszej spécialité de la maison – pasta al pesto, czyli makaronu z sosem ze świeżo utartej bazylii, orzeszków pinii i sporej ilości oliwy - to niemal narodowe danie genuańczyków. 

 Czy wiesz, że?

* w Genui więziony był Marco Polo i to tu spisane zostało jego dzieło "Opisanie świata"

* miasto słynie z targów żeglarskich. Najważniejsze z nich to Euroflora, które zaczynają się pod koniec kwietnia i mające miejsce w październiku Międzynarodowe Targi Żeglarskie

* bank św. Jerzego (Banco di San Giorgio), jeden z najstarszych banków na świecie, został założony w Genui w 1407 roku i przyczynił się do świetności gospodarczej miasta od połowy XV wieku

Lotnisko

Noszący imię Krzysztofa Kolumba Port lotniczy Genua (GOA), położony jest 7 km na zachód od Genui. To największe lotnisko w Ligurii. W 2006 obsłużył 1 070 840 pasażerów.  

Możesz polecieć w inne miejsce? Sprawdź pobliskie lotniska, aby więcej zaoszczędzić.

Lotniska w pobliżu: Genua

Często zadawane pytania

Jest jedno lotnisko w mieście Genua: Genua.
Delta, Israir, Air Austral, KLM Cityhopper, KLM, Vueling Airlines, Volotea i Alitalia CityLiner latają do: Genua bezpośrednio.
Najtańszy miesiąc, aby polecieć do: Genua, to Marzec.

Ceny na tej stronie to tylko najniższe, orientacyjne ceny, znalezione w ciągu ostatnich 45 dni.