Mapa

Tanie loty do Essaouiry

Perła Atlantyku - tak we Francji określa się Essaouirę, jedno z najpiękniejszych, nadmorskich miasteczek Maroka. Wspaniała plaża, klimatyczna medyna i serdeczni, przywiązani do tradycji Berberowie sprawiają, że jedna wizyta w tym mieście sprawi, że będzie się tu chciało wracać bez przerwy.

Tego nie można przegapić

Zabytkowe,pochodzące zXVIII wieku, kamienne mury tutejszych zabudowań rozwesela odcień intensywnego błękitu, którego zwykło się tu używać do malowania drewnianych elementów: okien, drzwi, a nawet łodzi. Jak w każdym marokańskim mieście, pierwsze kroki warto skierować do miejscowej medyny. Czeka tu na przyjezdnych spore zaskoczenie. Zamiast tradycyjnego, północno-afrykańskiego labiryntu ślimakowatych uliczek i ciasnych zaułków, zobaczymy prawdziwie nowojorską szachownicę przecinających się pod kątem prostym ulic. To wynik inwencji francuskiego architekta Theodora Cornuta. Na zlecenie sułtana Sisi Mohammeda, francuski architekt zaprojektował tę nietypową dzielnicę, która dziś figuruje na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. I choć prostopadły układ ulic może wydawać się bardziej praktyczny niż urokliwy, w tym przypadku to zupełnie nieprawda. Dzięki niemu, turyści mogą do woli chłonąć niezwykłą atmosferę, wpatrywać się w chabrowe okiennice i bezchmurne marokańskie niebo, zamiast z nosem w mapie rozszyfrowywać trasę. Bez problemu można też odnaleźć się w gąszczu tradycyjnych, berberyjskich sklepików z bibelotami, tkaninami i miejscową sztuką.

Drugim urokliwym miejscem jest tutejszy port, który niegdyś był jednym z najważniejszych portów w Maroku. Widać z niego zabytkową fortecę Skala de la Ville. Wznieśli ją Portugalczycy, którzy w XVI wieku podbili miasto, nadali mu nazwę Mogador i uczynili jednym z ważniejszych ośrodków handlowych na zachodnim wybrzeżu Afryki. Do dziś na jej warownych murach ustawione są zabytkowe działa z XVIII i XIX wieku.

Największą jednak atrakcją Essaouiry są jej szerokie, piaszczyste plaże i łagodny klimat. Podczas gdy w Marakeszu i innych turystycznych częściach kraju, turyści prażą się w 30-40 stopniach Cesjusza, tutaj mogą cieszyć się przyjemną temperaturą oscylującą wokół 25 stopni, z orzeźwiającą morską bryzą. Właśnie ten wiatr upodobali sobie miłośnicy sportów wodnych, a w szczególności kite surfingu, który przybrał tu formę prawdziwego szaleństwa.

Okiem mieszkańca

As-Sawira, bo tak brzmi arabska nazwa Essaouiry, słynie w całym Maroku z rzeźb i wyrobów z drewna tujowego. Miejscowi rzemieślnicy trudnią się wyrobem przepięknych szachów, lakierowanych puzderek i bibelotów, które zapełniają miejscowy targ i sklepiki medyny. Buszując w poszukiwaniu pamiątek trzeba mieć jednak na uwadze, że tradycja ta prowadzi do wyniszczania okolicznych lasów.

Czy wiesz, ze?

·         Arabska nazwa miasteczka to As-Sawira

·         okolice te słyną też z produkcji oleju arganowego, który uważany jest za lokalny eliksir piękności

·         zaskakującym, choć częstym w tych stronach widokiem są pasące się na drzewach kozy, które po swoje ulubione owoce arganowe potrafią wdrapać się na drzewo

·         warowne mury tutejszego fortu posłużyły jako sceneria miasta Astapor w słynnym serialu „Gra o Tron”

·         w pobliskim miasteczku Diabat, do którego można przejść z Essaouiry plażą, gościł przez pewien czas sam Jimi Hendrix

Lotnisko

Do Essaouiry można dostać się samolotem, korzystając z lotniska o dawnej, portugalskiej nazwie Mogador (ESU)

Możesz polecieć w inne miejsce? Sprawdź pobliskie lotniska, aby więcej zaoszczędzić.

Lotniska w pobliżu: Essaouira Mogador

Często zadawane pytania

Jest jedno lotnisko w mieście As-Sawira: Essaouira Mogador.
Transavia France, Qatar Airways, easyJet, Air France, Royal Air Maroc i Ryanair latają do: Essaouira Mogador bezpośrednio.
Najtańszy miesiąc, aby polecieć do: Essaouira Mogador, to Marzec.

Ceny na tej stronie to tylko najniższe, orientacyjne ceny, znalezione w ciągu ostatnich 45 dni.