Mapa

Tanie loty do Irbilu

Stolica irackiej części Kurdystanu, Irbil, to jedno z najbardziej fascynujących miejsc regionu i na pewno najbezpieczniejsza część Iraku. Zachwyca prastarą historią, wieloetniczną kulturą, tolerancją i otwartością na świat.

 

Tego nie można przegapić

 

Centralnym punktem miasta jest gigantyczna, starożytna cytadela. Znajduje się ona na trzydziestometrowym wzgórzu, które powstawało przez lata kolejnych osadnictw: asyryjskiego, akadyjskiego, babilońskiego, perskiego i greckiego. Cytadela została w ostatnich latach odrestaurowana i wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Powierzchnia fortu to sto dziesięć metrów kwadratowych, a na jej terenie znajdują się sześćset domów mieszkalnych, główny plac miasta, bazar i Kurdyjskie Muzeum Tkanin. O fantastycznych eksponatach takich jak bogato zdobione sakwy nomadów, czy dywany kurdyjskie chętnie opowiada przesympatyczny dyrektor muzeum.

 

Kilka przecznic od cytadeli znajduje się Minaret Park, a w nim trzydzisto sześcio-metrowy Minaret Mudhafaria. Nieopodal można podziwiać jeszcze jeden minaret, wysadzany pięknymi turkusowymi płytkami. Ciekawym doświadczeniem może być odwiedzenie dzielnicy Ankawa, która tradycyjnie była miejscem zamieszkania kurdyjskich chrześcijan. Jej spuścizna kulturowa została zachowana, choć dziś Ankawa jest znana przede wszystkim jako biznesowa część miasta. Na zainteresowanie zasługują także Stadion im. zamordowanego polityka Franso Hariri'ego i malowniczy Sami Rahman Park.

 

Oczami mieszkańca

Aby zasmakować kurdyjskiej codzienności warto wybrać się na lokalny bazar. Jednym z najbardziej znanych jest Qaysari Market albo po prostu Bazaar, który działa tam, uwaga!, od czasów ottomańskich. Dziś obok dywanów, książek i ozdób jego asortyment został wzbogacony o części do telefonów komórkowych i inne współczesne gadżety, ale przy odrobinie wyobraźni można myślami przenieść się w czasie, a na pewno poczuć klimat bliskowschodniego zgiełku. Warto polować też na sklepy z antykami, można w nich często znaleźć skarby przywiezione z Pakistanu, Egiptu czy Izraela.

 

Ważne miejsce w sercach Kurdów zajmuje także jedzenie. Lokalna kuchnia przede wszystkim pachnie wspaniałymi ziołami i naturalnie smakuje. W lokalnej kuchni na pewno zagustują amatorzy ostrych potraw, które szczególnie smakują lokalnym mieszkańcom. Mogą to być mocno przyprawiona duszona jagnięcina, kurczak czy wołowina. Jeśli jednak upał da Ci się we znaki, przerzuć się na lekkie sałatki. Kurdyjska kuchnia bogata jest także w świeże owoce i warzywa (z dużym naciskiem na pomidory) i dodawany do wszystkiego jogurt. Na deser polecamy ciasteczka z kardamonem.

 

Czy wiesz, że…

 

* Irbil to jedno z najstarszych miast na świecie; ludzie mieszkają tu bez przerwy od ponad ośmiu

tysięcy lat; przypuszczalnie jest to najstarsza osada ludzka, o czym mogą świadczyć odkryte tu ślady neandertalczyków

 

* miasto jest znane pod różnymi nazwami; sami Kurdowie mówią o nim Hewlêr, które prawdopodobnie powstało z przekształcenia dawnego Arbel; z kolei za granicą najczęściej używane formy to Irbil czy Erbil

 

* łącznie na terenie Iranu, Iraku, Turcji, Syrii i innych państw mieszka około dwudziestu czterech milionów Kurdów; jest to jeden z największych narodów walczących o własne państwo

 

Lotnisko

 

Port lotniczy Irbil (EBL) obsługuje ruch powietrzny dla irackiej części Kurdystanu.

Możesz polecieć w inne miejsce? Sprawdź pobliskie lotniska, aby więcej zaoszczędzić.

Lotniska w pobliżu: Erbil

Ceny na tej stronie to tylko najniższe, orientacyjne ceny, znalezione w ciągu ostatnich 45 dni.