Mapa

Tanie loty do Dubaju

„Singapur na sterydach” – tak nazwał Dubaj amerykański dziennikarz Michael Kanellos. Z kolei pracujący dla Guardiana Adam Nicholson napisał o nim “miasto grzyb”. Wszystkie epitety wskazują na jedno: jest to miasto rozwijające się w zawrotnym tempie. W ciągu ostatnich 20 lat wybudowano w nim 400 wieżowców!

Tego nie można przegapić

I to właśnie one są znakiem rozpoznawczym Dubaju. Nie sposób nie zacząć od Burj Khalifa, który bije światowe rekordy prawie we wszystkich dziedzinach. Ze swoimi 828 metrami wysokości znany jest przede wszystkim jako najwyższy budynek świata. Odebrał też rekord naszemu rodzimemu masztowi w Konstantynowie, najwyższej lądowej konstrukcji budowlanej. Fontanna znajdująca się u podnóży wieżowca kosztowała 217 milionów dolarów, ale chyba warto było tyle na nią wydać, bo podświetlona 6600 lampek i 50 kolorowymi projektorami imponująco wygląda wyrzucając wodę na wysokość 150 metrów w rytm współczesnych arabskich hitów. Najlepiej wybrać się na taras widokowy Burj Khalifa w nocy, żeby móc podziwiać oświetloną panoramę miasta. Poza nim jest w Dubaju jeszcze inny budynek-rekordzista: Burj Al Arab. Właściciele charakterystycznego budynku w kształcie rozpiętego żagla reklamują go jako “jedyny na świecie 7-gwiadkowy” hotel. To określenie jest strzałem w dziesiątkę, bo mimo, że nie istnieje punktacja powyżej pięciu gwiazdek, to przekaz jest czytelny: zatrzymujący się tam goście pławią się w luksusach.

Innym znakiem rozpoznawczym Dubaju są sztuczne wyspy. Widoczna z kosmosu Palm Jumeraih w kształcie palmy, którą miasto uznało za swój prywatny ósmy cud świata. Druga to w zasadzie kompleks wysp ułożonych w... mapę świata. Wyspy są na sprzedaż, więc można sobie na przykład kupić wyspę w kształcie swojego państwa. W przygotowaniu jest natomiast projekt wyspy, która ma ucieleśniać życzenie władcy Dubaju, Sheikha Mohammeda bin Rashida Al Maktouma, który napisał kiedyś w jednym swoich wierszy: “Do pisania po wodzie potrzeba człowieka z wizją”.

Jeśli pełne przepychu budowle i szalone projekty wysp zwiększyły Twój apetyt na luksus, możesz się wybrać na Złoty Suk lub do parku Złota i Diamentów – Dubaj słynie z taniego złota. Dużym plusem takich zakupów jest fakt, że rząd czuwa nad jakością sprzedawanych tam kruszców, więc nawet jeśli nie znasz się na jubilerstwie istnieje mała szansa, że kupisz podróbkę. Co nie znaczy, że nie ma tam fałszywek. Podróbki toreb słynnych projektantów są tam również dostępne, ale nikt nie będzie próbował Ci wmówić, że to oryginały.

Oczami mieszkańca

Poza wyspami, hotelami i złotem Dubaj ma jeszcze gigantyczne centra handlowe i wiele innych luksusowych atrakcji. Ale jeśli masz już ich lekki przesyt i marzy Ci się kontakt z naturą, i w tym przypadku Dubaj Cię nie zawiedzie. Żeby odetchnąć od upału, poczuć przyjemną bryzę na twarzy, a przy okazji obejrzeć miasto z innej perspektywy koniecznie wybierz się w rejs tradycyjnym promem, abrą po Kanale Dubajskim – w końcu Dubaj był kiedyś wioską rybacką (sic!).

Kontakt z naturą zapewni Ci wizyta w jednym z dubajskich parków. Safa Park to oaza zieleni z trzema jeziorami, uroczymi fontannami i aż 200 gatunkami mieszkających tam ptaków. W Mamazar Beach

Park znajdziemy odkryty basen i idealne miejsca na piknik, czy na grilla, a Al Barsha Park to ulubione miejsce mieszkańców, szczególnie tych uprawiających sporty.

Żeby wśród całego dubajskiego blichtru odnaleźć odrobinę tradycyjnego bliskowschodniego klimatu wybierz się na spacer do starej dzielnicy Deira. Warto też zajrzeć do Centrum Kulturowego Zrozu-mienia Sheikha Mohammeda, w którym przy dobrej kawie możesz swobodnie porozmawiać o różni-cach między religiami i ideologiami, czy znaleźć odpowiedzi na temat Islamu, które zawsze Cię nur-towały, ale nie miałeś kogo spytać. Spróbuj, to może okazać się bardzo pozytywnym i satysfakcjo-nującym doświadczeniem.

Czy wiesz, że...

* Dubaj notuje 360 słonecznych dni w roku; czego więcej chcieć od życia?

* tylko 17% mieszkańców Dubaju to rdzenni mieszkańcy Emiratów, połowa to Hindusi, reszta imigranci

* w Dubaju mieści się największe centrum handlowe na świecie; w Dubai Mall znajduje się aż 1200 sklepów

* otwarte w 2009 roku dubajskie metro z 42 stacjami zostało wybudowane raptem w niecałe dwa lata

* Dubaj poprosił Disneyland, żeby wybudował tam swój park rozrywki, ale władze usłyszały odmowę uargumentowaną tym, że miasto jest na to zbyt małe. W odpowiedzi Dubaj zaczął sam budować tego typu park o nazwie Dubailand

* nazwa dla fontanny znajdującej się pod Burj Dubai została wybrana na podstawie wyników konkursu; zwycięskie imię to Dubai Fountain

Lotniska

Lotnisko w Dubaju to Międzynarodowy Port Lotniczy Dubaj (DBX).

Możesz polecieć w inne miejsce? Sprawdź pobliskie lotniska, aby więcej zaoszczędzić.

Lotniska w pobliżu: Dubaj

Ceny na tej stronie to tylko najniższe, orientacyjne ceny, znalezione w ciągu ostatnich 45 dni.