Mapa

Tanie loty do Dublina

Dublin to miasto niezwykłe – zabawne i dziwaczne pomniki sąsiadują tu ze średniowieczną architekturą, a wyjątkowa atmosfera od wieków inspiruje twórców takich jak Bono, James Joyce czy Oscar Wilde. Rozmowni Irlandczycy chętnie opowiedzą Ci o tym przy pincie Guinnessa w jednym ze słynnych dublińskich pubów, które otwiera się tu nawet o poranku!

Tego nie można przegapić

Dzień warto rozpocząć od wizyty w kultowym Guinness Storehouse. W siedmiopiętrowym budynku o kształcie beczki piwa poznamy sekrety produkcji słynnego trunku. Z ostatniego piętra rozciąga się zapierający dech w piersiach panoramiczny widok na całe miasto, który można podziwiać degustując oryginalnego Guinnessa.

Nieopodal znajduje się Narodowa Galeria Irlandii. Swojego reprezentanta ma tu każda europejska szkoła malarska, a obrazy Picassa, Van Gogha, Moneta czy Caravaggia stanowią przedsmak kolekcji liczącej ponad 2500 obrazów oraz 10 000 innego rodzaju dzieł sztuki. Ucztę dla zmysłów serwuje również Trinity College, uczelnia założona w 1592 roku na terenie dawnego klasztoru augustianów. W gmachu biblioteki znajduje się jeden z najważniejszych zabytków średniowiecznej sztuki religijnej na świecie – Księga z Kells. Ma ona opinię najpiękniejszego iluminowanego manuskryptu średniowiecznego jaki doczekał naszych czasów, a jej powstanie datuje się na rok 800. 680 kart Księgi zawiera spisany po łacinie tekst czterech Ewangelii ozdobiony misternie motywami celtyckimi i zdobieniami.

Po tak intensywnych doznaniach warto zaczerpnąć świeżego powietrza w Phoenix Park. Jeden z najdostojniejszych parków w Europie zajmuje powierzchnię aż 707 hektarów i skrywa mnóstwo atrakcji oraz cudów natury. Wśród drzew, które są domem dla wielu ssaków i ptaków, dostrzeżemy dublińskie Zoo, a w nim rzadkie okazy zwierząt, w tym czerwoną pandę. Niedaleko ulokowano również wybudowaną w 1750 roku rezydencję prezydenta Irlandii oraz Ambasadę Amerykańską. W lecie odbywają się tu koncerty nawet najbardziej znanych gwiazd światowego formatu.

Okiem mieszkańca

Najlepszą okazją do poznania kultury i mentalności Dublińczyków jest kilkudniowy Festiwal Św. Patryka. Dumni mieszkańcy z otwartymi ramionami witają turystów, którzy wraz z nimi świętują uczestnicząc w paradach, koncertach, próbując lokalnych potraw i napitków.

Esencją Dublina jest z pewnością Temple Bar, obszar położony tuż nad południowym brzegiem rzeki Liffey. Ta „kulturalna kwarta Dublina” zachowała średniowieczny układ ulic poprzetykany słynnymi irlandzkimi pubami. Na jednej z kamienic warto odszukać Wall of Fame Dublin, którą zdobią twarze Sinead O’Connor czy muzyków zespołu U2. Tu kwitnie nocne życie!

Nie zawiedzie nas również podróż koleją DART. Trasa kolei biegnie wzdłuż wschodniej linii brzegowej Zatoki Dublińskiej, gdzie rzeki Liffey oraz Dodder kończą swój bieg. Ponoć wikingowie założyli miasto Dublin w miejscu, gdzie możliwa była budowa wiklinowego mostu pomiędzy brzegami rzek. Legenda głosi, że jest to źródło irlandzkiej nazwy miasta - Baile Átha Cliath, co w wolnym tłumaczeniu oznacza „wzmocniony płotem z wikliny”. Dalej DART powiedzie Cię na północ lub południe, byś zza szyby mógł podziwiać zapierające dech w piersiach widoki…

Czy wiesz, że…

•Piwo sprzedaje się tutaj w pintach (1 pinta = 0,565 litra), a wiodącym trunkiem jest tradycyjny ciemny Guinness. Proces jego nalewania to ściśle przestrzegany rytuał i trwa nawet kilka minut.

•Miasto można zwiedzać przemieszczając się rowerem, kajakiem, łodzią, a nawet konno. Szczególnie zabawny jest jednak pedibus, czyli rower dla 10-16 osób, kształtem przypominający mały busik. Trasę ustala się indywidualnie.

•Symbolem Dublina jest zielony kolor, i słusznie. Poza soczystą barwą traw dba się tutaj o „zielone” formy transportu. Dublińczycy mają do dyspozycji ponad 200 kilometrów dróg rowerowych!

Lotniska

Ruch lotniczy Irlandii obsługuje jedno lotnisko – otwarty w 1940 roku Port Lotniczy Dublin (DUB).

Możesz polecieć w inne miejsce? Sprawdź pobliskie lotniska, aby więcej zaoszczędzić.

Lotniska w pobliżu: Dublin

Często zadawane pytania

Jest jedno lotnisko w mieście Dublin: Dublin.
Delta, KLM Cityhopper, Transavia France, Oman Air, KLM, Singapore Airlines, Air New Zealand i Air Namibia latają do: Dublin bezpośrednio.
Najtańszy miesiąc, aby polecieć do: Dublin, to Marzec.

Ceny na tej stronie to tylko najniższe, orientacyjne ceny, znalezione w ciągu ostatnich 45 dni.