Mapa

Tanie loty do Bali

Wśród 17 000 indonezyjskich wysp i wysepek znajduje się jedna, niezwykle wyjątkowa. Bali to istny raj na ziemi! Spektakularne wrażenia zarówno na powierzchni, jak i pod wodą zapewniają turkusowe laguny, wulkaniczne wzgórza, a także rekiny, żółwie, manty oraz najlepsza kawa na świecie, która pochodzi z… odchodów urokliwych Luwaków.

Tego nie można przegapić

Na Bali nakarmimy swoje zmysły. Zanim jednak tak się stanie, z łatwością znajdziemy miejsce, gdzie można zaznać oczyszczenia od złych myśli czy uroków. W tym celu udajmy się do jednego z najbardziej urokliwych miejsc na wyspie – do świątyni Tanah Lot, świątyni oceanów i mórz. U podnóża formacji skalnej na której jest ona położona znajduje się źródło, którego woda posiada oczyszczającą moc. Po kilku łykach, nasza głowa zostanie dodatkowo pokropiona przez balijskich kapłanów, a następnie namaszczona ryżem, co ma zapewnić nam obfitość. Za naszym uchem zagości kwiat migdałowca - symbol wewnętrznego piękna. Dopiero tak przygotowani możemy otworzyć się w pełni na cuda, które oferuje wyspa.

Pierwszym niech będzie spotkanie z mola-mola, czyli samogłowem, jedną z największych ryb kostnoszkieletowych świata. Ten niegroźny gigant mierzący do 3 metrów, z pewnością stanie na naszej drodze, gdy tylko rozpoczniemy naszą nurkową przygodę w Cristal Bay. Stamtąd warto udać się do jaskini nietoperzy. Doskonałą widoczność pod wodą zapewnią promienie słoneczne, które wpadają tu – podobnie jak i mieszkańcy jaskini – przez otwór w skale. Nieopodal jednej z balijskich plaż znajduje się też wrak amerykańskiego liniowca USAT Liberty, który można spenetrować i opłynąć dookoła.

Stamtąd udajmy się wyżej, na zbocze Gunung Agung, jednego z trzech wulkanów na wyspie. Tutaj, w X wieku, wybudowano kompleks świątyń o nazwie Pura Besakih - najważniejszy, największy i najbardziej święty. Do dziś jest aktywny, nierzadko odbywają się tutaj ceremonie religijne, szczególnie w czasie pełni księżyca. W roku 1946 świątynia została nieomal zniszczona przez lawę płynącą tuż po wybuchu wulkanu. Ominęła jednak ona Besakih o kilka metrów, co w oczach mieszkańców potwierdziło tylko świętość tego niezwykłego miejsca. Dziś kompleks składa się z około 20 podkompleksów i 200 budowli, które łączą tarasy czy schody, a rocznie obchodzi się tutaj ponad 70 świąt.

Po tych mistycznych doznaniach warto poznać miejsce, gdzie życie ludzkie harmonizuje się z naturą. Sacred Monkey Forest Sanctuary, czyli Małpi Gaj to zamieszkiwany w większości przez makaki las deszczowy. Wewnątrz parku znajdują się 3 świątynie, w tym jedna kremacyjna. Balijczycy wierzą, że są one strzeżone przed złymi mocami właśnie przez małpy, dlatego zwierzęta te obdarzone są na wyspie ogromnym szacunkiem i kultem. Uwaga! Przed wejściem warto pochować okulary, wisiorki i inne rzeczy, które mogą z łatwością paść łupem tych sprytnych małp!

Okiem mieszkańca

Balijczycy wyznają odmianę hinduizmu - hinduizm balijski, znany również religią świętej wody. Wynika z niego między innymi hierarchia społeczna, według którego społeczeństwo podzielone jest na cztery klasy społeczne zwane kastami – na Bali mamy więc kastę kupców, rolników, wojowników oraz kastę Brahmana, której członkowie biorą udział w ceremoniach i obrzędach religijnych. Warto wiedzieć, że przynależność do kasty jest dziedziczna.

Czy wiesz, że…

* Bali jest jedyną indonezyjską wyspą, która nie została zislamizowana. Jej mieszkańcy wyznają tak zwany hinduizm balijski – religię świętej wody.

* Z Bali pochodzi najlepsza kawa na świecie - Luwak. Jej nazwę zawdzięczamy sympatycznym zwierzętom luwakom, które żywią się jedynie najlepszymi ziarnami kawy. Szczęśliwie dla smakoszy zwierzęta nie trawią ich i wydalają je w całości, dzięki czemu możemy z odchodów uzyskać najlepszą kawę świata.

Lotniska

Ruch lotniczy na Bali skupia się w porcie lotniczym Denpasar Ngurah Rai, położonym nieopodal miasta Denpasar. Jest to jedno z najbardziej znaczących lotnisk w kraju.

Możesz polecieć w inne miejsce? Sprawdź pobliskie lotniska, aby więcej zaoszczędzić.

Lotniska w pobliżu: Denpasar (Bali)

Często zadawane pytania

Jest jedno lotnisko w mieście Denpasar: Denpasar (Bali).
Delta, Oman Air, Singapore Airlines, KLM, Batik Air, SilkAir, Air New Zealand i Bangkok Airways latają do: Denpasar (Bali) bezpośrednio.
Najtańszy miesiąc, aby polecieć do: Denpasar (Bali), to Marzec.

Ceny na tej stronie to tylko najniższe, orientacyjne ceny, znalezione w ciągu ostatnich 45 dni.