Mapa

Tanie loty do Dominikana

Kiedy Krzysztof Kolumb dotarł do Dominikany, oniemiał z zachwytu. Wchodząc na ląd Hispanioli powiedział, że to „coś najpiękniejszego, co dotychczas ludzkie oko oglądało". Dziś kraj zachwyca jeszcze bardziej, między innymi dlatego, że od czasów Kolumba powstały tam jeszcze fabryki czekolady.

Tego nie można przegapić

Stolica kraju Santo Domingo jest pierwszym miastem europejskim założonym w Nowym Świecie. Najbardziej przypomina o tym Zona Colonial znajdująca się po zachodniej stronie rzeki Ozama, która dzieli miasto na dwie części. Można tu zwiedzić budowle z XV i XVI wieku, takie jak Alcazar de Colon, w którym mieści się muzeum poświęcone synowi Kolumba – Diego i historii podboju tej części Karaibów. Wieczorem można przyjść do innej takiej budowli, a raczej jej pozostałości - Ruinas de San Francisco, gdzie odbywają się koncerty w rytmie salsy, bachaty i merengue. Warto też zaplanować spacer na nadmorski bulwar Malecon i Avenida Independencia po brzegi wypełnione restauracjami, sklepikami i kawiarniami.

Jeśli na Dominikanie planujesz przede wszystkim plażować, zdecydowanie jest tu z czego wybierać. Większość resortów znajduje się w regionie Punta Cana, faktycznie – najsłynniejszej lokalnej plaży o tej samej nazwie trudno odmówić urody, podobnie jak dedykowanej surferom Macao Beach. Warto poodkrywać także plaże w innych regionach. Na uwagę zasługują Playa Rincón i Cayo Levantado na Półwyspie Samana. Imprezowicze będą zadowoleni z klimatu na plaży Boca Chica, a poszukiwacze przygód stroniący od turystycznych miejsc odnajdą się na plażach Eagle Bay w regionie Pedernales.

Oczami mieszkańca

Najwięcej podróżnych przyjeżdżających do Dominikany trzyma się wybrzeża, szczególnie wokół większych kurortów. Aby odkryć prawdziwe, lokalne życie mieszkańców najlepiej jednak wyruszyć w głąb kraju. Jadąc przez wiejskie drogi można zaobserwować pasące się konie i krowy, sprzedawców kokosów i mężczyzn przesiadujących w lokalnych barach colmados.

Idealnym czasem na zwiedzanie małych miasteczek i wiosek na Dominikanie jest karnawał. Świętowanie trwa zazwyczaj cały luty, swoje apogeum osiąga w Dzień Niepodległości, który przypada na 27 lutego, czasem przeciąga się na marzec. W tym czasie Dominikanę opanowuje szaleństwo parad, rodzinnych spotkań i oczywiście tańca. Każdy region i każda wioska dodaje do zwyczajów karnawałowych coś od siebie, tworzy stroje charakterystycznych dla regionu postaci, a wszystko po to, aby przez kilka dni postawić świat na głowie.

Czy wiesz, że…

* kiedy na przełomie XVIII i XIX wieku na wyspie Haiti (której dwie trzecie zajmuje Dominikana) wybuchło powstanie, Napoleon wysłał tam trzy półbrygady Polskich Legionów, żeby pomogli je stłumić; większość żołnierzy zmarło tam na żółtą febrę, niektórzy zostali piratami, tylko część wróciła do Francji; niektórzy przeszli na stronę powstańców, a ich

potomków można do dziś spotkać w wioskach Cazale czy La Valee de Jackmel

* Dominkana jest ważnym eksporterem tytoniu i rumu; mimo to bardzo mało osób tutaj pali, a lokalnymi trunkami mieszkańcy rzadko kiedy się upijają

* Dominikana jest jedynym państwem na świecie, które na swojej fladze umieściło Biblię; prawie siedemdziesiąt procent mieszkańców to katolicy, a dwadzieścia to protestanci

Lotnisko

Największe porty lotnicze na Dominikanie to Punta Cana (PUJ), Aeropuerto Internacional Las Américas (SDQ), Aeropuerto Internacional del Cibao (STI) w Santiago de los Caballeros, Gregorio Luperón (POP) w Sosúa, La Romana (LRM) czy Samana El Catey (AZS). 

Ceny na tej stronie to tylko najniższe, orientacyjne ceny, znalezione w ciągu ostatnich 45 dni.