Mapa

Tanie loty do Delhi

Mówi się, że Delhi to miasto imigrantów. Imigrantów z całych Indii i z sąsiednich państw. Przyjeżdżają tutaj spełnić swój „indyjski sen”: zrobić karierę, zdobyć fortunę i sławę. Dzięki mieszkającym tu ludziom można więc w pewnym sensie poznać całe Indie i okolice.

Tego nie można przegapić

Delhi jest usiane zabytkami z okresu panowania Wielkich Mogołów. Flagową atrakcją turystyczną jest tak zwany Czerwony Fort. Zbudowany w XVII wieku kompleks budowli obronnych znajduje się na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Dla Hindusów stanowi jednak przede wszystkim symbol niepodległości od Wielkiej Brytanii. Co roku, w Dzień Niepodległości to właśnie stąd prezydent przemawia do narodu. Co wieczór, odbywa się też tutaj pokaz gry światła i dźwięku.

Jeśli podczas tej wizyty w Indiach nie uda ci się odwiedzić Tadź Mahal, koniecznie zobacz inną mogolską budowlę, Grobowiec Humajuna. Indyjsko-perski w stylu zabytek prawdopodobnie był inspiracją do zbudowania słynnego mauzoleum w Agrze. Wokół głównego budynku znajduje się imponujący kompleks ogrodowy, zwany Czterema Ogrodami. Zajmujący powierzchnię 120 tysięcy kilometrów kwadratowych był pierwszym tego typu obiektem w całej Azji Południowej.

Delhi usiane jest też świątyniami, reprezentującymi chyba wszystkie możliwe style architektoniczne. Na pewno warto przyjrzeć się z bliska przypominającej futurystyczny lotos Bahá'í Lotus Temple, czy imponującą świątynię Lakshmi Narayan. Ta ostatnia, poza byciem miejscem modlitwy, spełnia funkcję oazy spokoju w gorącymi i gwarnym Delhi.

Stolica Indii jest też skupiskiem fascynujących galerii i muzeów. Do najciekawszych należą Międzynarodowe Muzeum Lalek, Narodowe Muzeum Kolei i... Muzeum Toalet. Brzmi może trochę śmiesznie, czy dziwnie, ale opowiadając historię sanitariatów fundatorzy muzeum promują higienę i życie w zgodzie z naturą.

Oczami mieszkańca

Miejscem w Delhi, gdzie najłatwiej spotkać jego mieszkańców są targi i bazary. Znajdujący się w sercu starego Delhi Chandni Chowk dostarczy przeżyć jedynych w swoim rodzaju. Znajdziesz tu wszystko od starych aparatów fotograficznych po zatrzęsienie indyjskich słodkości. Wybierz się na Khari Baoli po zapas aromatycznych ziół, przypraw i smacznych bakalii. To największy tego typu bazar w całej Azji. Ogromny wybór owoców i warzyw znajdziesz z kolei na Azadpur.

Miejscem rzadziej odwiedzanym przez turystów (niesłusznie) jest kampus uniwersytetu Jawaharlal Nehru. Jest to pierwszy narodowy uniwersytet w Indiach. Ale warto go odwiedzić z innego powodu. Położony na nieco skalistym terenie miejscami bardziej przypomina dżunglę. Warto wybrać się na spacer i wypatrywać ptaków reprezentujących około 200 mieszkających tutaj gatunków. Najłatwiej będzie spotkać na swojej drodze licznie występujące tutaj pawie.

Czy wiesz, że...

* pokryte w 20% parkami i lasami Delhi jest jednym z najzieleńszych miast świata; jest też jedną ze stolic najgęściej zamieszkałych przez ptaki; pod tym względem prześciga ją tylko kenijskie Nairobi

* znajdujący się tutaj Kutb Minar jest najwyższym minaretem na świecie

* mieszkańcy Delhi bardzo chętnie udzielają wskazówek drogowych; nawet jeśli nie znają odpowiedzi na zadane pytanie

* aglomeracja Delhi jest zamieszkała przez około 21 milionów osób; to ponad połowa ludności całej Polski

Lotniska

Lotnisko w Delhi nosi oficjalną nazwę Port Lotniczy Indiry Gandhi (DEL).

Możesz polecieć w inne miejsce? Sprawdź pobliskie lotniska, aby więcej zaoszczędzić.

Lotniska w pobliżu: Nowe Delhi

Ceny na tej stronie to tylko najniższe, orientacyjne ceny, znalezione w ciągu ostatnich 45 dni.