Mapa

Tanie loty do Dubrownika

Wybitny irlandzki pisarz George Bernard Shaw napisał kiedyś: “Ci, którzy szukają raju na ziemi, powinni odwiedzić Dubrownik”. Przyznacie, że takiej zachęcie trudno się oprzeć.

Tego nie można przegapić

Dubrownik stanowi ewenement na skalę światową – miasto w całości wpisane jest na listę dziedzictwa kulturowego UNESCO. Wszystko za sprawę doskonale zachowanego układu urbanistycznego średniowiecznego miasta wraz z murami obronnymi. Po dwóch stronach głównej ulicy Stradun znajdują się klasztory, pałace i pomniki. Na szczególną uwagę zasługuje tutaj barokowy kościół św. Błażeja, który przetrwał wielkie trzęsienie ziemi w 1667, ale dotkliwie odczuł wielki pożar 39 lat później. Tutaj też od 1317 roku działa najstarsza w Europie apteka. Warto też odszukać okrągłe zabytkowe studnie, przy których woda z fontanny płynie z 12 tajemniczych zamaskowanych figur. Jeśli się nie boisz – dotknij ich głów. To przynosi szczęście. Niezwykłe spojrzenie na całość z wysokości zapewni spacer wokół miasta po murach obronnych. Trzeba jednak pamiętać, że latem – że względu na upał – najlepiej tę dwu-kilometrową trasę przebyć wcześnie rano lub po południu.

Po zwiedzaniu miasta, zrelaksuj się na jednej z pobliskich plaż położonych nad jasno turkusowym Adriatykiem. Na Lapad można się położyć na piasku pod drzewem, a potem pójść do jednego ze znajdujących się na końcu ulicy barków. Bliżej Starówki jest położona kamienista plaża Banje Beach - idealne miejsce, żeby odsapnąć od miasta. Klimat panujący w tej części Chorwacji prosi się o wykorzystanie do żeglowania. Dzięki łagodnemu wiatrowi, jedną z ulubionych rozrywek – także tych mniej doświadczonych żeglarzy – jest wypożyczanie łódki i „zwiedzanie” postrzępionego chorwackiego wybrzeża: Wysp Elafickich, Korčul, czy Mljet.

Oczami mieszkańca

Jeśli masz ochotę bawić się z mieszkańcami Dubrownika i posmakować kultury w chorwackim wydaniu, koniecznie celuj z przyjazdem na lato. Wtedy właśnie odbywa się tutaj słynny Dubrovnik Summer Festival. Podczas trwającej półtora miesiąca imprezy prezentuje swoje prace, spektakle i muzykę ponad dwa tysiące artystów z kraju i ze świata. Przez kilka dni w sierpniu dodatkowo trwa Festiwal Filmowy Libertas.

A żeby zboczyć nieco z utartej turystycznej ścieżki, zorganizuj sobie prywatną wycieczkę szlakiem wina. Na tyłach głównej ulicy znajdziesz barki, w których zaserwują Ci pyszne D’Vino z talerzem lokalnych serów na przegryzkę. Zaglądaj na podwórka i w małe uliczki w poszukiwaniu ukrytych skarbów. Jednym z nich jest ogródek w klasztorze franciszkańskim. Czy wiesz, że…

* w języku serbo-chorwackim „Dubrownik” oznacza „gaj”; nazwa pochodzi od lasów, które kiedyś otaczały miasto

* Dubrownik we wczesnym średniowieczu słynął jako otwarte miasto i często służył uchodźcom za azyl; najsłynniejszym rozbitkiem, który tam trafił był król Anglii Ryszard Lwie Serce; jego okręt roztrzaskał się na znajdującej się kilkaset metrów od Starówki w Dubrowniku wyspie Lokrum

* według dokumentów pozostawionych po włoskim intelektualiście Buratinim, w Dubrowniku znajdował się teleskop jeszcze przed rewelacjami Newtona

Lotnisko

Port lotniczy Dubrownik (DBV) znajduje się 20 kilometrów od miasta.

Możesz polecieć w inne miejsce? Sprawdź pobliskie lotniska, aby więcej zaoszczędzić.

Lotniska w pobliżu: Dubrownik

Często zadawane pytania

Jest jedno lotnisko w mieście Dubrownik: Dubrownik.
Delta, Transavia France, Singapore Airlines, Olympic Air, transavia, KLM, Norwegian i Czech Airlines latają do: Dubrownik bezpośrednio.
Najtańszy miesiąc, aby polecieć do: Dubrownik, to Maj.

Ceny na tej stronie to tylko najniższe, orientacyjne ceny, znalezione w ciągu ostatnich 45 dni.