Mapa

Tanie loty na Kretę

Największa wyspa Grecji, piąta największa wyspa basenu Morza Śródziemnego. Kreta skupia w sobie wszystko to, o czym marzy turysta. Piękne plaże, nowe smaki i zapachy, atrakcje turystyczne od ruin po oceanarium, które urządzono w nieczynnej już bazie wojskowej USA. Tu nie można się nudzić!

Czego nie można przegapić

Południowo-zachodnią część Krety zajmują Góry Białe, w których znaleźć można Wąwóz Samaria - jeden z najdłuższych w Europie. Jego dostępną dla turystów długość szacuje się na… 16 kilometrów! Tylko tutaj spotkać można kreteńską kri-kri, czyli dziką kozę. Przejście wyznaczonej dla turystów trasy zajmuje około 6 godzin, a do najpopularniejszych należy zejście do poziomu morza z wysokości gór.

U stóp Gór Białych znajduje się kolejna atrakcja – zasilane górskimi strumieniami jezioro Kournas, jedyne słodkowodne na wyspie. Szczęśliwcy mogą tu spotkać żółwie i kormorany.

Kierując się na centralny wschód dotrzemy do płaskowyżu Lassithi i jego Jaskini Dikti oraz grot w Matala. Do ulokowanej na zboczu góry jaskini doprowadzi nas całkiem stroma ścieżka. Wewnątrz znajdują się niezwykłe formy naciekowe oraz staw. Tu narodził się mityczny Zeus! Nieopodal, w miejscowości Matala znajdują się wyrzeźbione w klifie groty, które zgodnie z legendą były pierwszymi katakumbami Chrześcijan.

Po poznaniu niezwykłych walorów przyrodniczych i naturalnych wyspy, przenieśmy się choć na chwilę do miast. Bez wątpienia wart uwagi jest Rethymnon, pełen weneckich zabytków. Największym z nich jest Fortezza, czyli masywna twierdza, dalej Fontanna Rimondi, Loża Wenecka, brama Megali Porta oraz… wąskie urokliwe uliczki. Znajdziemy tu również muzeum archeologiczne, a po całodziennym zwiedzaniu z przyjemnością odpoczniemy na pięknej piaszczystej plaży.

Kreta to jednak przede wszystkim ruiny. I to ruiny nie byle jakie, bo ruiny pałaców, których powstanie datuje się na lata 2000 – 1400 p.n.e. Miejscowości Knossos, Zakros i Fajstos obfitują w minojskie pałace, które kojarzyć się nam mogą z greckimi mitami.

Na koniec udajmy się w okolice stolicy – Heraklionu. Tam, w miejscowości Gournes, czeka na nas Cretaquarium, gdzie w nieczynnych już budynkach dawnej bazy wojskowej USA znajdują się akwaria z rybami basenu Morza Śródziemnego.

Oczami mieszkańca

Kafeniony, czyli kawiarnie – to tutaj męska część kreteńskiej społeczności spędza wieczory. Mieszkańcy Krety respektują sjestę po popołudniowym posiłku, w pełni pracując rankami. Warto również pamiętać, że mieszkańcy wyspy najpierw czują się Kreteńczykami, a dopiero potem Grekami.

Warto wiedzieć, że…

* Ci, dla których 6-godzinny marsz przez Wąwóz Samaria jest zbyt wielkim wysiłkiem, mogą zdecydować się na wybór ścieżki krótszej, obejmującej wejście na około 2 kilometry w głąb wąwozu.

* Każdy kto wybiera się do Wąwozu Samaria powinien pamiętać o zabraniu wody oraz ubraniu wysokich butów.

* Do jednego z najpiękniejszych miejsc na wyspie – Laguny Balos – najłatwiej będzie dostać się statkiem z Kissamos. Co prawda istnieje możliwość dojazdu samochodem, jednak droga jest bardzo stroma i wiedzie wzdłuż niezabezpieczonego barierkami urwiska.

* Groty w Matala podobno zamieszkiwane były przez Hipisów w latach 60-tych XX wieku.

Lotniska

Ruch lotniczy na Kretę obsługują dwa lotniska – Port Lotniczy Daskalogiannis w miejscowości Chania oraz Port Lotniczy Heraklion im. Nikosa Kazantzakisa w stolicy wyspy.

Możesz polecieć w inne miejsce? Sprawdź pobliskie lotniska, aby więcej zaoszczędzić.

Lotniska w pobliżu: Kreta

Często zadawane pytania

Ellinair, Delta, Transavia France, Olympic Air, transavia, KLM, Eurowings Europe i Novair latają do: Kreta bezpośrednio.
Najtańszy miesiąc, aby polecieć do: Kreta, to Kwiecień.

Ceny na tej stronie to tylko najniższe, orientacyjne ceny, znalezione w ciągu ostatnich 45 dni.