Mapa

Tanie loty do Chambéry

Położone w samym sercu francuskich Alp Chambéry od lat pozostaje na uboczu przetartych tras turystycznych. To błąd, bo miasto ma do zaoferowania przepiękne górskie krajobrazy, największe, francuskie jezioro i najlepiej zachowaną starówkę w regionie. Wszystko to podziwiać można w ciszy i spokoju. Z dala od zatłoczonych, wydeptanych szlaków.

Tego nie można przegapić

Średniowieczna część Chambéry to doskonałe miejsce na relaksujący spacer z aparatem fotograficznym w ręku. Brukowane uliczki, malownicze arkady i uliczne kafejki wolne są od irytującego tłumu turystów. Warto zatrzymać się i rozejrzeć dookoła, bo w samym centrum miasta rozciąga się imponujący widok na otaczające je z każdej strony Alpy. XIV wieczna uliczka Basse-du-Château prowadzi do wspaniałego Pałacu Książąt Sabaudzkich. Średniowieczne zamczysko do XVI wieku było ich siedzibą, zanim przenieśli swoją stolicę do Turynu. Dziś służy on jako budynek administracji publicznej, którego dziedziniec, ogrody i skarbiec otwarte są dla zwiedzających. Można też zwiedzać pałacową kaplicę, która wyposażona jest w jedną z największych dzwonnic na świecie: składający się z 70 dzwonów Grand Carillon. Za urzędowania książąt, przechowywano w niej całun turyński, który w grudniu 1532 roku cudem uratowano z pożaru. Podania głoszą, że czterech mężczyzn, w tym dwóch franciszkanów rzuciło się w szalejący ogień. Wiadrami wody schłodzili trumnę i wydostali całun na zewnątrz.

U stóp Zamku zaczyna się najbardziej reprezentatywna ulica miasta, Rue de Boigne, która przecina starówkę i prowadzi do najważniejszego symbolu Chambéry – Fontanny Słoni. Egzotycznie wyglądające cztery popiersia zwierząt, nazywane żartobliwie przez mieszkańców „pozbawionymi pup”, są lokalną wizytówką miasta. Powstały z inicjatywy Generała de Boigne, który za zarobiony w Indiach majątek, odnowił zabytkowy deptak i ufundował tę właśnie fontannę.

Liczący niespełna 2 km, przyjemny spacer centrum Chambéry od domu innego znamienitego, i na pewno najsłynniejszego, mieszkańca Chambéry: Jeana Jacques’a Rousseau. Ten żyjący w dobie oświecenia filozof jest autorem postępowych, jak na owe czasy, teorii dotyczących wychowania, praw człowieka i etyki. W otwartym dziś dla zwiedzających domu w Charmettes, mieszkał ze swoją macochą i kochanką, panią de Warnens. Skąpany w zieleni, uroczy domek był miejscem powstania najwybitniejszych jego dzieł, i jak twierdzą miejscowi, kluczem do zrozumienia jego teorii głoszących miłość do ludzi i zachwalających życie w zgodzie z naturą.

Okiem mieszkańca

Wyjątkowe położenie Chambéry sprawia, że mieszkańcy miasta mają na wyciągnięcie ręki doskonałe warunku do uprawiania wszystkich możliwych sportów. Narciarstwo zjazdowe, biegówki i rakiety śnieżne zimą, to tylko najbardziej popularne ze wszystkich dostępnych tu atrakcji. Latem miasto otaczają niekończące się szlaki piesze, rowerowe i tereny do jazdy konnej, a także kąpieliska położonego na północy Chambéry, jeziora du Bourget. Otoczenie Alp zapewnia dostęp do najlepszych regionalnych produktów spożywczych: świeżych serów i mięsa.Oprócz wybornego jedzenia, region jest też ważnym ośrodkiem przemysłu tekstylnego, a więc najświeższej, francuskiej mody w bardzo przystępnym wydaniu.

Czy wiesz, że?

•  jedna z najcenniejszych, średniowiecznych uliczek Chambéry Rue Basse du Châteauznacznie ucierpiała w pożarze, który wybuchł 1 stycznia 2001 roku

•  latem przez Chambéry prowadzi trasa słynnego rajdu Tour de France

•  dom w Charmettes opisany został w dwóch ostatnich tomach „Wyznań” Rousseau

•  Jezioro du Bourget jest największym, naturalnym jeziorem we Francji

Lotnisko

Do Chambéry można dostać się samolotem. Miasto obsługuje oddalone o 10 km lotnisko Chambéry-Savoie (CMF).

Możesz polecieć w inne miejsce? Sprawdź pobliskie lotniska, aby więcej zaoszczędzić.

Lotniska w pobliżu: Chambéry

Ceny na tej stronie to tylko najniższe, orientacyjne ceny, znalezione w ciągu ostatnich 45 dni.