Mapa

Tanie loty do Wybrzeże Kości Słoniowej

Wybrzeże Kości Słoniowej zajmuje w Zachodniej Afryce niemal taką samą powierzchnię, jaką ma Polska. Podobnie jak inne państwa regionu boryka się z brakiem stabilizacji politycznej, ale nie oznacza to, że nie warto dać mu szansy. Dzikie plaże, safari i porywająca afrykańska muzyka stwarzają ekscytujące warunki do podróży i wypoczynku.

Tego nie można przegapić

Oficjalną stolicą Wybrzeża Kości Słoniowej jest Jamusukro, ale największe miasto to Abidżan. Dawniej było ono nazywane Paryżem Zachodniej Afryki i choć dziś to określenie byłoby sporym nadużyciem, jest coś magicznego w abidżańskim powietrzu, co daje wyobrażenie minionej świetności. Do wartych uwagi obiektów należy na pewno nietypowy, futurystyczny kościół Świętego Pawła, lokalne zoo, czy muzea: Narodowe i Miejskie Muzeum Sztuki Współczesnej Cocody. Bardziej lokalny klimat można poczuć na lokalnym bazarze w Adjame i Foret du Banco wielkiej ręcznej pralni, rzecz jasna pod gołym niebem. Innymi ciekawymi miastami są  Jamusukro, na którego przedmieściach znajduje się gigantyczna Bazylika Matki Boskiej Królowej Pokoju (zbudowana z myślą o pomieszczeniu osiemnastu tysięcy wiernych, ale stojąca prawie pusta) i uważane za centrum lokalnego folkloru Man.

Wspaniałą dziką przyrodę Wybrzeża Kości Słoniowej można odkrywać na terenie parków narodowych. Park Taï obejmuje teren jednego z ostatnich pierwotnych lasów deszczowych w Afryce Zachodniej. Jest to jedyne miejsce występowania około siedmiuset gatunków roślin. Żyją też tutaj takie zwierzęta jak hipopotam karłowaty, lamparty, słonie, małpy i dzikie ptactwo. W Parku Narodowym Komoé można zaobserwować gatunki typowe dla sawanny – słonie, bawoły, hipopotamy, hieny, lwy, antylopy czy krokodyle.

Oczami mieszkańca

Mieszkańcy Wybrzeża Kości Słoniowej reprezentują aż sześćdziesiąt różnych grup etnicznych zaliczanych do pięciu głównych grup: najliczniejszej Akan, Kru i Mande zamieszkujących głównie zachód kraju, północni Mande i ludy woltajskie. Społeczeństwo Wybrzeża Kości Słoniowej jest też zróżnicowane pod względem wyznaniowym: najliczniejsza jest grupa muzułmanów, pozostałe silne wspólnoty to protestanci i katolicy.

Tradycją, która jednoczy jednak wszystkich mieszkańców państwa jest zwyczaj opowiadania historii przez gawędziarzy przy akompaniamencie muzyki oraz taniec. Lokalna muzyka łączy elementy europejskie i afrykańskie – popularne są zoblazo czy reagge. Muzyka towarzyszy we wszystkich ważnych wydarzeniach, zarówno na szczeblu narodowym, jak i w lokalnych wioskach, na przykład podczas ceremonii oddawania hołdu duchom.

Czy wiesz, że…

* oryginalna nazwa państwa pochodzi od części Zatoki Gwinejskiej, z której francuscy handlarze wywozili w XVII wieku kość słoniową; oficjalną poprawną nazwą w każdym

języku jest francuska wersja Wybrzeża Kości Słoniowej -  République de Côte d'Ivoire

* państwo jest bogate w bogactwa naturalne, złoto, diamenty czy miedź; jest też największym producentem kakao na świecie

* oficjalnym językiem jest tu francuski i na dłuższą metę trudno sobie poradzić bez jego znajomości; poza tym funkcjonuje tu także sześćdziesiąt lokalnych dialektów

Lotnisko

Największym portem lotniczym w Wybrzeżu Kości Słoniowej jest lotnisko Abidżan (ABJ). 

Ceny na tej stronie to tylko najniższe, orientacyjne ceny, znalezione w ciągu ostatnich 45 dni.