Mapa

Tanie loty do Bratysławy

Bratysława to miasto bliskie nie tylko sercom turystów. Jest jedyną stolicą na świecie graniczącą z dwoma krajami – Austrią od zachodu i Węgrami od południa. Co więcej, od Wiednia dzieli ją jedynie 60 kilometrów, zapewniając im tytuł najbliżej położonych stolic świata. W podobnej odległości położone są Czechy!

Czego nie można przegapić

Bratysława przez wiele lat była domem dla Celtów, Rzymian, Węgrów czy Żydów, czego efektem jest ogromna różnorodność językowa, architektoniczna czy kulinarna stolicy. Wybierz się w rejs po Dunaju – spłyń do Muzeum Sztuki Danubiana. Budynek w kształcie rzymskiej galery otoczono tu wypełnionym rzeźbami parkiem o powierzchni 8000 metrów kw. Możesz też… płynąć pod prąd, dosłownie, wprost do ruin zamku Devín ulokowanego u podnóża klifu. Najstarsze ślady osadnictwa datowane są tu na VIII wiek.

Samo centrum miasta i jego starówka łączy w sobie bogatą architekturę baroku oraz nowoczesne budowle. Uwagę zwraca tak zwany „stół do góry nogami”, czyli Wzgórze Zamkowe i zamek na nim ulokowany. Zwany jest stołem ze względu na cztery strzeliste wieże. Z drugiej strony – Stary Ratusz, najpiękniejszy na Rynku Głównym z mnogością różnych stylów architektonicznych – z gotyckim sklepieniem, renesansowym dziedzińcem z arkadami, barokową wieżą oraz Sądem Ostatecznym w Sali Sądowej z XVII wieku. W wieży ratuszowej warto odnaleźć kulę armatnią, pamiątkę po napoleońskim bombardowaniu.

Stamtąd swoje kroki skieruj do Kościoła Św. Elżbiety, zwanego Niebieskim Kościółkiem, jednego z najbardziej unikatowych miejsc stolicy. To na cześć Sissi, zmarłej żony cesarza Franciszka Józefa I, ufundowano świątynię, którą pomalowano kolorem niebieskim. Ściany wyłożono tu majolikami – płytami z peczańskiej manufaktury, a niebieskie są nawet ławki oraz czterospadowy dach.

Oczami mieszkańca

Przez cały przedświąteczny miesiąc, od połowy listopada, mieszkańcy Bratysławy z lubością biorą udział w bożonarodzeniowym jarmarku. Licznie przybywają tu też turyści, którzy w rozluźnionej

atmosferze spróbować mogą grzanego wina i miodu, zacieśniając więzi ze Słowakami. W końcu „skryta sila medoviny odpusti vam vaše viny”. Plac Główny oraz Plac Franciszkański mieszczą ponad 100 straganów, które uginając się od lokalnych specjałów tworzą bajkowy klimat.

Warto wiedzieć, że…

* Większość tradycyjnych sklepów jest zamknięta w niedzielę. W sobotę otwierane są one jedynie na 4 godziny, od 8.00 do 12.00.

* Udając się na Słowację, pamiętaj o zabraniu dowodu ubezpieczenia medycznego, które w razie wypadku pokryje koszty hospitalizacji i leczenia.

* W listopadzie trwają Dni Otwartych Winnic. Przez dwa dni, po uiszczeniu opłaty za bilet wstępu i otrzymaniu własnego kieliszka, skosztować możemy bez ograniczeń win z ponad 100 lokalnych i urokliwych winnic.

* W biurze informacji odbierz bezpłatną listę najciekawszych wydarzeń w stolicy. Jest aktualizowana co tydzień!

Lotniska

Bratysława ma jedno lotnisko – Międzynarodowy Port Lotniczy Bratysława im. Milana Rastislava Štefánika. W odległości 45 kilometrów położone jest również lotnisko Schwechat w Wiedniu, doskonale skomunikowane ze stolicą Słowacji.

Możesz polecieć w inne miejsce? Sprawdź pobliskie lotniska, aby więcej zaoszczędzić.

Lotniska w pobliżu: Bratysława

Ceny na tej stronie to tylko najniższe, orientacyjne ceny, znalezione w ciągu ostatnich 45 dni.