Mapa

Tanie loty do Pekinu

Pekin zostawia wyjeżdżających z miasta turystów nie tylko z poczuciem bogactwa swojej kultury, ale często także z pytaniem, czy na pewno udało im się zobaczyć to, co w tym mieście jest prawdziwe, nielukrowane „słusznymi” poglądami przewodników i zdawkowymi uśmiechami taksówkarzy. Pekin chętnie odkrywa tylko taką twarz – żeby zobaczyć inną, trzeba naprawdę szeroko otworzyć oczy. Wielu odwiedzających chińską stolicę uważa, że daje ona szansę na najlepszą formę zwiedzania – zwiedzania, które każe stawiać pytania.

Tego nie można przegapić

Jaka jest cena tego, że miasto pnie się w rankingach stolic o najwyższej jakości życia? Kto mieszka dziś w Hutongach, czyli tradycyjnych kompleksach parterowych budynków, stanowiących tutaj jeszcze na początku XX w. jeden z głównych krajobrazów? Czy nadal toczy się w nich życie, czy są już tylko ładnym dla oka skansenem? Zwiedzając Pekin trzeba szukać odpowiedzi, które na pierwszy rzut oka nie pasują do tego, co się widzi.

Zwiedzanie stolicy najlepiej zacząć wcześnie rano od Placu Tiananmen, który zaprowadzi nas pod Bramę Niebiańskiego Spokoju. Wisi tam jedyny publiczny portret Mao Zedonga, na którego tle lubią fotografować się obywatele. Za bramą rozpościera się widok na Zakazane Miasto, czyli największy drewniany zespół pałacowy na świecie. Do 1911 r. nikt oprócz rodziny cesarskiej, najwyższych urzędników i eunuchów nie miał do niego dostępu. Przejście od południowej do północnej bramy trwa nawet kilka godzin bo Zakazane Miasto zajmuje obszar 73 ha (składa się na nie ok. 800 pałaców).

Na obrzeżach Pekinu znajduje się jeszcze jeden słynny zespół pałacowy – Letni Pałac. Położony nad sztucznym jeziorem Kunming i wśród zieleni, nie tak zatłoczony jak Zakazane Miasto. Zwiedza się go dzięki temu dużo przyjemniej.

Chociaż najbardziej znaną świątynią Pekinu i jednym z symboli Chin pozostaje monumentalna Świątynia Nieba, to jednak na przyjezdnych inne miejsce kultu robi większe wrażenie. Chodzi o Świątynię Lamy, jedną z najważniejszych dla buddyzmu tybetańskiego. Zieleń parku, który do niej prowadzi, zapach kadzideł i cisza działają kojąco.

Turyści odwiedzający stolicę Chin nie potrafią sobie zazwyczaj odmówić tradycyjnej „kaczki po pekińsku” i wycieczki na Wielki Mur. Ma to jednak swoją cenę, bo taka wyprawa zabiera cały dzień i nie da się w jej trakcie uciec od tysięcy innych zwiedzających. W najlepszym stanie jest fragment Wielkiego Muru w Badaling. Niestety to wiedza powszechna, więc to właśnie tam turystów jest najwięcej. Nieco spokojniej wygląda oddalony o ok. 70 km od centrum stolicy odcinek w Mutianyu.

Oczami mieszkańca

Ciekawski podróżnik szybko zauważy, że miasto skrywa wiele tajemnic. Niektóry ukryte są za ciągnącymi się wzdłuż chodników wysokimi murami, które często zasłaniają zrujnowane domostwa. Osobliwym doświadczeniem jest też wizyta na Stadionie Narodowym, zwanym „ptasim gniazdem”. Wybudowana za ponad 420 mln dolarów arena igrzysk w 2008 r. z roku na rok odsłania coraz więcej „niedoróbek” i porastających rdzą elementów. Części byłych obiektów olimpijskich dziś nie sposób już poznać. Taki los spotyka na przykład boisko do baseballu, które stało się dziś jednym z głównych miejsc noclegowych dla bezdomnych.

Chcąc zobaczyć budzący się do życia Pekin warto wybrać się do któregoś z miejskich parków. Ogromne wrażenie robi Park Ritan, który mieszkańcy stolicy upodobali sobie na poranne ćwiczenia. Starsi mężczyźni oddają się potyczkom w „Go”, młodsi w chińską odmianę „Zośki”. Kwitnie tutaj też handel wymienny i plenerowe biuro „pośrednictwa pracy”.

Czy wiesz, że...

* Od grudnia 2012 r. Pekin może pochwalić się najdłuższą, bo liczącą ponad 440 km, siecią metra na świecie. Aż 13 z 16 linii powstało w ostatniej dekadzie. Urzędnicy szacują, że do 2020 roku sieć będzie liczyła ponad 1000 km.

* Ok. 100 milionów Chińczyków, a więc 10 razy więcej, niż wszystkich obywateli Belgii, Czech czy Portugalii, nosi nazwisko „Wang”. To najpopularniejsze nazwisko w Chinach.

* Pod Pekinem rozciąga się największa na świecie sieć podziemnych schronów przeciwatomowych. W pierwotnym zamyśle pomieścić miały one nawet pięć milionów ludzi, dziś stanowią jedną z głównych atrakcji turystycznych. „Podziemny Pekin” to ponad 4 tys. km korytarzy.

Lotniska

W stolicy Chin znajduje się jedno lotnisko: Pekiński Międzynarodowy Port Lotniczy oddalony jest o ok. 30 kilometrów od centrum miasta.

Możesz polecieć w inne miejsce? Sprawdź pobliskie lotniska, aby więcej zaoszczędzić.

Lotniska w pobliżu: Pekin

Często zadawane pytania

Są 3 lotniska w mieście Pekin: Pekin Capital, Pekin Nanyuan i Pekin-Daxing.
Grand China Air, Bangkok Airways, Tibet Airlines, Tianjin Airlines, Azerbaijan Airlines, NordStar, Thai Airways i Thai AirAsia latają do: Pekin bezpośrednio.
Najtańszy miesiąc, aby polecieć do: Pekin, to Luty.

Ceny na tej stronie to tylko najniższe, orientacyjne ceny, znalezione w ciągu ostatnich 45 dni.