Mapa

Tanie loty do Bandżulu

Usytuowana na wyspie St. Mary stolica Gambii jest wciąż nieodkryta i niedoceniona przez podróżnych. Warto to wykorzystać, zanim do bandżulskich plaż, kolorowych bazarów i ciekawych muzeów poświęconych spuściźnie afrykańskiej dotrze masowy ruch turystyczny.

 

Tego nie można przegapić

 

Słowo „starówka” niekoniecznie kojarzy się z miastami afrykańskimi, ale tak właśnie można nazwać okolice między portem a ulicą Dobson. Przykurzone kolonialne domy przypominają stylem architekturę Freetown w Sierra Leone. Wszystko dlatego, że w Bandżul osiedliło się w latach 20-stych XVIII wieku wiele rodzin właśnie stamtąd. W zupełnie innym stylu pomyślana jest budowla-wizytówka Bandżulu, Arch 22. Jest to nowoczesny łuk triumfalny wieńczący ulicę Independence Drive. Obiekt znajduje się pośrodku placu, jest wysoki na trzydzieści pięć metrów, a w jego wnętrzu znajduje się muzeum tkanin.

 

Podczas pobytu w Bandżulu warto też zwrócić uwagę na dwa inne miejscowe muzea. Pierwsze z nich to The Gambia National Museum, podobnie jak Arch 22 zlokalizowane przy Independence Drive – to niewielkie miejsce gromadzi ciekawe eksponaty związane z historią i sztuką Gambii. Więcej sztuki afrykańskiej można oglądać też w The African Heritage Museum, nazywanym też African Heritage Centre. Podróżni zainteresowani architekturą sakralną mogą w Bandżulu odwiedzić dwie katedry i kilka głównych meczetów.

 

Oczami mieszkańca

Miejscem, w którym można zachłysnąć się fantastyczną atmosferą gambijskiej stolicy jest Albert Market przy Liberation Avenue. Bazar skupia życia mieszkańców od połowy XIX wieku, można na nim nie tylko zaopatrzyć się w lokalne produkty, ale i poobserwować codzienne życie mieszkańców i dobrze zjeść, przede wszystkim przekąski na bazie świeżych ryb. Najspokojniej jest tu wcześnie rano i wieczorem, ale jeśli chcesz na własnej skórze odczuć sympatyczny afrykański zgiełk afrykańskiego miasta odwiedź Albert Market w środku dnia.

 

Jeśli chcesz jeszcze bliżej poznać lokalne życie Bandżulu, wybierz się do portu, żeby zaobserwować pracę rybaków. Może uda się z którymś z nich porozmawiać. A skoro już jesteś na wybrzeżu, dlaczego by nie odpocząć na plaży. Najpiękniejsza jest ta w pobliżu hotelu Atlantic. Nieco dalej, poza miastem odsapnąć można na plażach Cape Point, Kotu czy Kololi.

 

Czy wiesz, że…

 

* Bandżul został założony jako placówka wojskowa, mająca na celu pilnowania, czy przestrzegany jest zakaz niewolnictwa; nazywał się wtedy Bathurst od nazwiska ministra do spraw kolonii; w latach 70-tych dawne miasto kolonialne, a wtedy już stolicę niepodległej Gambii nazwano Bandżul, co oznacza bambus

 

* lotnisko w Bandżulu jest wyposażone w 3600-metrową drogę startową; wszystko dlatego, że

w latach 90-tych służyło jako awaryjne miejsce lądowania amerykańskich promów kosmicznych

 

* w czasach kolonialnych nad Gambią władze sprawowała królowa Wiktoria; od imienia jej męża Alberta nazwano główny bazar w mieście

 

Lotnisko

 

Port lotniczy Bandżul (BJL) położony jest dwadzieścia cztery kilometry na południe od Bandżulu, w okolicach miejscowości Yundum.

Możesz polecieć w inne miejsce? Sprawdź pobliskie lotniska, aby więcej zaoszczędzić.

Lotniska w pobliżu: Bandżul

Ceny na tej stronie to tylko najniższe, orientacyjne ceny, znalezione w ciągu ostatnich 45 dni.