Mapa

Tanie loty do Belo Horizonte

Organiczny styl architektoniczny kontrowersyjnego kościoła wybudowanego na środku sztucznego jeziora, emocje związane z Mistrzostwami Świata w Piłce Nożnej, a także walki w tanecznych rytmach capoeiry to barwna mieszanka, którą tworzy Belo Horizonte, jedno z największych miast Brazylii. Jakie jeszcze kolory i emocje odnajdziemy podczas wizyty?

Tego nie można przegapić

Brazylia to kraj ogromny. Sam rejon Minas Gerais, którego stolicą jest Belo Horizonte, jest dwukrotnie większy od Polski. Przez całą wizytę w tym kraju towarzyszyć nam będą ogromne przestrzenie, różnorodność, poruszać się będziemy w 4 strefach czasowych. Z kolei najlepszy pogląd na ogrom samego Belo Horizonte da nam Alta Vila. To jeden z najbardziej charakterystycznych punktów miasta, górujący nad innymi budynkami. Żeby zaplanować swój dzień i zachwycić się pięknem okolicy wystarczy wejść na najwyższe piętro tej liczącej ponad 100 metrów wieży i z jej tarasu widokowego podziwiać widok na całe miasto.

Stąd warto udać się do pierwszego nowoczesnego zabytku architektury kraju. Jest nim kościół Świętego Franciszka z Asyżu, autorstwa ateisty Oscara Niemeyera, wykonany w stylu organicznym. Oznacza to, że ta kontrowersyjna budowla nie posiada ani jednego kąta ostrego, a ściany, dach, przechodzą łagodnie w łuki czy falowania. I to właśnie ten wyjątkowy kształt stał się przedmiotem kontrowersji, kiedy to po zakończeniu budowy w roku 1943, ówczesny arcybiskup nie zgodził się na jego wyświęcenie, uznając świątynię za fanaberię i stwierdzając brak przydatności do celów religijnych. Ostatecznie, wyświęcono go dopiero 16 lat później. Architektowi za inspirację posłużyły hale fabryczne, stąd wielu osobom kojarzy się on z… pofalowaną blachą. Szarość przełamują kafelki autorstwa Cândido Portinar. Jego unikatowy charakter potwierdza jeszcze bardziej niezwykła lokalizacja, bowiem świątynię postanowiono ulokować na wyspie sztucznego jeziora Pampulha, wokół którego położone jest miasto.

Beagá, bo tak na Belo Horizonte mówią jego mieszkańcy, koncentruje się też wokół placu Praça da Liberdade. Przy nim odnajdziemy wiele charakterystycznych i wyjątkowych budynków. Centrum kultury, siedzibę władz stanowych, ogromny Park Mangabeiras i przede wszystkim Muzeum Historii Naturalnej i Ogród Botaniczny, gdzie odnajdziemy unikatową szopkę bożonarodzeniową wykonaną niemalże 1000 lat temu i prezentującą prawie 600 figur.

Stąd udajmy się do Mercado Central, gdzie kupić można wiele regionalnych produktów. Wycieczkę zakończmy nad zbiornikiem Pampulha, gdzie nakarmimy nasze zmysły pysznymi słodyczami na bazie mleka skondensowanego.

Okiem mieszkańca

Brazylia to kolebka capoeira, sztuki walki w którą wplecione są niezwykle rytmiczne elementy tańca. W Belo Horizonte utworzono jedną z najznamienitszych szkół, Artes Das Gerais, w której nauki pobierało wielu mieszkańców. W capoeira jednym z najbardziej znaczących rytuałów jest roda (krąg). Uczniowie tworzą krąg, śpiewając i klaszcząc z akompaniamentem orkiestry, a wewnątrz odbywa się symulowana walka, podczas której prezentowane są umiejętności capoeristas.

Czy wiesz, że…

* Belo Horizonte jest jednym z gospodarzy Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej 2014. W mieście znajduje się stadion Estádio Mineirão, jeden z największych w kraju.

* Pierwsze warsztaty z capoeira w Polsce przeprowadzili w roku 1998 przedstawiciele brazylijskiej grupy Artes Das Gerais, wywodzącej się z Belo Horizonte. Było to pierwsze tak autentyczne spotkanie z tą sztuką walki w Polsce.

* Miasto nazywane jest latynoamerykańską stolicą barów – tu kwitnie życie nocne!

Lotniska

Wiodącym lotniskiem Belo Horizonte jest port lotniczy Tancredo Neves, nazwany na cześć prezydenta Brazylii Tancredo de Almedia Neves. Wcześniej znane było pod nazwą Lotniska Międzynarodowego Confins. Drugim portem lotniczym jest Belo Horizonte Pampulha, które poświęcone jest pamięci poety Carlosa Drummond de Andrade.

Możesz polecieć w inne miejsce? Sprawdź pobliskie lotniska, aby więcej zaoszczędzić.

Lotniska w pobliżu: Belo Horizonte

Często zadawane pytania

Są 2 lotniska w mieście Belo Horizonte: Internacional de Belo Horizonte - Confins - Tancre i Belo Horizonte Pampulha.
Azul Airlines, LATAM Airlines, TAP Air Portugal, Copa i GOL Linhas Aéreas latają do: Belo Horizonte bezpośrednio.
Najtańszy miesiąc, aby polecieć do: Belo Horizonte, to Luty.

Ceny na tej stronie to tylko najniższe, orientacyjne ceny, znalezione w ciągu ostatnich 45 dni.