Mapa

Tanie loty do Awinionu

Prowansalskie słońce, unoszący się w powietrzu zapach ziół i lawendy oraz wznoszące się nad zabytkowymi uliczkami mury największego na świecie, gotyckiego pałacu. Tak urokliwe wrażenie robi na przyjezdnych położony godzinę drogi od Lazurowego Wybrzeża Awinion. Na całym świecie kojarzy się ze słynnym festiwalem teatrów ulicznych i otoczonym strzelistym murem, średniowiecznym zamczyskiem. Francuzom natomiast przywodzi na myśl legendarny most, znany z dziecięcej piosenki „Sur le Pont d’Avignon, on y danse, on y danse” (na moście w Avignonie, tańczymy, tańczymy).

Tego nie można przegapić

Pozostałości po średniowiecznej potędze Awinionu widoczne są na ulicach miasta do dziś. W XIV wieku ziemie te należały do Stolicy Apostolskiej, a Awinion razem z Londynem, Paryżem czy Neapolem był w czołówce najważniejszych miast w Europie. W 1309 skonfliktowany z kardynałami Rzymu i zniechęcony zepsuciem i intrygami Watykanu, papież Klemens V przeniósł tu swoją siedzibę, którą Awinion pozostawał przez blisko 70 lat.

Pamiątką po tym okresie jest liczący 15 tys. metrów kwadratowych, największy, gotycki pałac na świecie. Do dnia dzisiejszego poraża on swoim ogromem i okazałością górujących nad Awinionem, białych kamiennych murów. Wnętrze zamczyska kryje wspaniałą, utrzymaną w stylu romanizmu prowansalskiego katedrę Notre-Dame-Des-Doms, Stary i Nowy Pałac oraz własną, papieską mennicę. Niestety, podczas Rewolucji Francuskiej kompleks został dotkliwie złupiony i zdewastowany. Z bogatych zdobień komnat pozostały głównie freski. Jednak dostojne rozmiary budowli wciąż dają wyobrażenie o potędze awiniońskiego papiestwa. Łącznie, rezydowało tu 7 głów kościoła, a w XIV wieku miejskie mury gościły najważniejsze postacie i wydarzenia w Europie.

Obok pałacu rozciągają się wspaniałe ogrody Rocher des Domes, skąd można dostrzec wystające z rzeki, cztery zachowane przęsła średniowiecznego mostu Saint Bénézet, a czasem nawet tańczących na nim turystów. Legenda głosi, że pasterza o imieniu Bénézet nawiedził we śnie anioł, który nakazał mu budowę mostu łączącego Avignon z drugim brzegiem Rodanu. By udowodnić biskupowi, że doznał objawienia, pasterz podniósł ciężki głaz, przeniósł go nad brzeg Rodanu i cisnął do rzeki, kładąc w ten sposób kamień węgielny. Budowę potężnej, liczącej 22 przęsła konstrukcji, ukończono w 1185 roku. W XVII wieku, intensywne prądy rzeczne zniszczyły znaczną jego część, a do dziś zachowały się zaledwie 4 przęsła, które wciąż pozostają symbolem miasta i jego atrakcją turystyczną.

Okiem mieszkańca

Łagodny klimat, piękne otoczenie i wyborna, prowansalska kuchnia sprawiają, że mieszkanie w Awinionie jawi się jako kusząca perspektywa. Bez wątpienia, zamknięte wewnątrz zabytkowych murów centrum jest jednym z bardziej ekskluzywnych i prestiżowych lokalizacji we Francji. Chętnych do zamieszkania może jednak odstraszać fakt, że latem okolicę tę ogarnia artystyczna gorączka, towarzysząca trwającemu tu przez trzy tygodnie lipca, jednemu z najbardziej znanych międzynarodowych festiwali teatrów ulicznych, który odbywa się tu od przeszło pół wieku. W związku z tym, przez znaczną część wakacji brukowane uliczki miasta są miejscem intensywnych prób i przygotowań, czyniąc tę okolicę zarazem fascynującą i trudną do wytrzymania dla żyjącego codziennym trybem mieszkańca.

Czy wiesz, że?

• wewnątrz otaczających średniowieczne centrum Awionionu murów miejskich do dziś mieszka 16 tys. z 200 tys. wszystkich mieszkańców miasta

• w okresie rządów papiestwa w miasto liczyło 100 kościołów i kaplic, z których wiele przekształcono w budynki użyteczności publicznej tzn. w sklepy, restauracje, a nawet kino

• budowa potężnego Pałacu Papieskiego trwała niespełna 20 lat

• w Sali Konsystoszowej Pałacu Papieskiego zapadła, między innymi, decyzja o koronacji Władysława Łokietka na króla Polski

Lotnisko

Podróżni do Awinionu mogą korzystać z położonego 8 km na południowy wschód od miasta lotniska Aéroport d'Avignon-Provence (AVN).

Możesz polecieć w inne miejsce? Sprawdź pobliskie lotniska, aby więcej zaoszczędzić.

Lotniska w pobliżu: Awinion

Ceny na tej stronie to tylko najniższe, orientacyjne ceny, znalezione w ciągu ostatnich 45 dni.