Mapa

Tanie loty do Aten

Pierwszy mistrz olimpijski czasów nowożytnych James Connolly docierał do Aten na pokładzie statku handlowego. Zwycięzca maratonu, Grek Spiridon Luis na co dzień był pasterzem, a mistrz olimpijski w rzucie dyskiem Robert Garrett przed przyjazdem do Aten nigdy go nie widział. Według mieszkańców stolicy te historie to tylko jeden z dowodów na to, że w ich mieście drzemie jakaś dziwna siła, którą potrafi się dzielić z przyjezdnymi. By zrozumieć gdzie dokładnie przebiega tu granica między wielkim kulturowym dziedzictwem, mitami a nowoczesnością, trzeba zajrzeć jednak głębiej.

Tego nie można przegapić

W pierwszej chwili Ateny tego nie ułatwiają. Turystów mogą przestraszyć głośne ulice (miasto uznawane jest za jedno z najgłośniejszych na świecie), upał i brak możliwości schronienia się w cieniu. Najważniejsze to powtarzać słowa, który każdy tu zrozumie: „siga, siga”, czyli „powoli, powoli”. Bo właśnie tak należy zwiedzać grecką stolicę.

Zbliżając się do Aten, ujrzymy najpierw Akropol i Likebatos, dwa wzgórza, które dominują nad miastem. Większość zabytków znajduje się właśnie wokół świętego Akropolu i dlatego do zwiedzania potrzebna nam będzie przede wszystkim dobra para butów.

Podczas zwiedzania kompleksu świątyń, który jest wizytówką Grecji przed tłumem nie uciekniemy. Ale na zboczach Akropolu jest już znacznie ciszej. To tutaj znajdują się ruiny Teatru Dionizosa z widownią na 17 tysięcy widzów. Warto na niej usiąść i zdać sobie sprawę, że to tutaj rodziły się dramat i teatr, a stałymi bywalcami byli Sofokles, Ajschylos, Eurypides czy Arystofanes.

Centrum starożytnych Aten, w którym koncentrowało się życie kulturalne, polityczne i społeczne była Agora. To stąd odmierzano oficjalne odległości do innych miejsc regionu. Dzisiaj możemy zwiedzić tutaj Muzeum Agory i dorycką świątynię poświęconą Hefajstosowi. Należy ona do najlepiej zachowanych zabytków greckiej sztuki.

Wielką kulturową spuściznę poczujemy, jeżeli wybierzemy się do Muzeum Archeologicznego, zaliczanego do 10 najważniejszych na świecie. To tutaj gromadzone są znaleziska z terenu całej Grecji. Nieco „uboższa” na tym tle i trochę zapomniana wydaje się Świątynia Zeusa Olimpijskiego. Niesłusznie, bo chociaż z imponującej niegdyś budowli sakralnej pozostało już dzisiaj ledwie 15 ze 104 kolumn, a posąg Zeusa zniknął, to jednak nadal łatwo sobie wyobrazić jej pierwotną wielkość i poczuć majestatyczność tego miejsca. Obok świątyni znajduje się Łuk Hadriana, który oddziela stare miasto od nowego.

Oczami mieszkańca

Ale przenikanie się wpływów historii i teraźniejszości łatwiej będzie zobaczyć idąc do miejsca obrad Areopagu, czyli na Wzgórze Aresa. Za dnia to miejsce historyczne, odwiedzane tłumnie przez turystów z aparatami. Ale wystarczy pojawić się tu po zmroku, by zobaczyć siedzących na skale młodych mieszkańców Aten, popijających wino i prowadzących dysputy.

Stąd rzut beretem do najstarszej i najbardziej urokliwej dzielnicy Aten – Plaki. Mnóstwo kramów i małych tawern przyciąga kolorami i zapachami. Dzielnica zachęca do długich spacerów, większość ulic jest tu ciągle zamknięta dla ruchu.

Dla najodważniejszych, którzy chcą poczuć, jak mocno może bić serce tego miasta, pozostaje jeszcze jedno miejsce – stadion Apostolosa Nikolaidisa, na którym większość swoich meczów rozgrywa drużyna Panathinaikosu Atenu. Żaden klub nie lubi tu przyjeżdżać. Kibice popularnych „Koniczynek” zawsze gotują piłkarzom przyjezdnej drużyny piekło. Uchodzą za najgłośniejszych i najbardziej żywiołowych w kraju.

Czy wiesz, że...

•Ateny były w 1896 roku gospodarzem pierwszych nowożytnych igrzysk olimpijskich.

•przyjętą miarą do obliczania długości był przez pewien czas ateński stadion, który miał 600 stóp, czyli prawie 180 metrów

•to tutaj swój początek miał dramat i teatr. Ich narodziny były nierozerwalnie związane z Dionizosem i winem, którego był on bogiem.

•zieleń miejska stanowi zaledwie kilka procent powierzchni Aten. Ogród Narodowy jest wyjątkowym miejscem, a którym na 16 hektarach łatwo znaleźć ciszę i cień.

•co czwarty mieszkaniec Grecji to mieszkaniec Aten; stolica w 70 proc. zaspokaja też potrzeby całej greckiej gospodarki.

Lotniska

W Atenach znajduje się jedno lotnisko: port lotniczy Ateny (ATH) im. Elefteriosa Wenizelosa leży ok. 25 km na wschód od centrum miasta.

Możesz polecieć w inne miejsce? Sprawdź pobliskie lotniska, aby więcej zaoszczędzić.

Lotniska w pobliżu: Ateny International

Często zadawane pytania

Jest jedno lotnisko w mieście Ateny: Ateny International.
Ellinair, Gulf Air, Delta, Transavia France, Oman Air, Olympic Air, transavia i KLM latają do: Ateny International bezpośrednio.
Najtańszy miesiąc, aby polecieć do: Ateny International, to Marzec.

Ceny na tej stronie to tylko najniższe, orientacyjne ceny, znalezione w ciągu ostatnich 45 dni.