Mapa

Tanie loty do Ankony

Wciśnięta pomiędzy szczyty Monte Astagno i Monte Conero Ankona, łagodnie schodzi w kierunku Adriatyku, gdzie rozciąga się imponujący port. Stolica regionu Marche nie należy do ścisłej czołówki najbardziej urokliwych włoskich miasteczek. Może jednak pochwalić się nieco ukrytą, ale imponującą historyczną dzielnicą, a cały, otaczający miasto region z roku na rok zyskuje na popularności przyciągając turystów dziewiczą przyrodą i pięknymi plażami.

Tego nie można przegapić

Zwiedzanie miasta najlepiej rozpocząć od wzgórza Guasco, z którego rozciąga się przepiękny widok na port. Na szczycie, stoi najcenniejszy zabytek Ankony: Bazylika św. Cyriaka. Jej budowę rozpoczęto w XI wieku, ale przepiękny, ozdobiony dwoma kamiennymi lwami romański portal powstał ponad sto lat później. W środku zdobi ją dziesięć starożytnych kolumn, które najprawdopodobniej zdobiły wcześniej świątynię Wenus.

Zaraz obok, przy wejściu do portu stoi najlepiej zachowany rzymski zabytek w regionie: Łuk Trajana. W 115 roku wykonał go na zlecenie cesarza Appollodoros z Damamaszku, rzeźbiarz i architekt, który zaprojektował też rzymskie termy i forum Trajana. Marmurowy łuk ma 18 m wysokości i pełnił funkcję reprezentacyjnej bramy portu.

Dalej, w głębi zatoki mieści się najbardziej rozpoznawalny budynek w mieście. Lazzaretto, nazywane też od nazwiska architekta „Mole Vanvitelliana” to pięciokątny, klasycystyczny kompleks umieszczony na sztucznej wyspie, koło portu. Zbudowano go w pierwszej połowie XVIII wieku na zlecenie papieża Klemensa XII, jako miejsce kwarantanny przybyłych do miasta trędowatych. Później mieściły się tu też koszary i szpital wojskowy. Początkowo do Lazzaretto można było dostać się tylko łodzią, dziś połączone jest z lądem trzema mostami. W zabytkowym budynku odbywają się wystawy i imprezy kulturalne.

Okiem mieszkańca

Od początków istnienia miasta, życie w Ankonie nierozerwalnie połączone było z morzem. Do dziś jej wizytówką jest wielki port, a ulubioną rozrywką mieszkańców wędkarstwo. Co roku w pierwszą niedzielę września w mieście obchodzi się Festiwal Morski. Setki statków zawijają tego dnia do Ankony, by uczcić pamięć tych, którzy zginęli na morzu.

Przywiązanie do bogactw, jakie daje miastu Adriatyk widoczne jest też w regionalnej kuchni. Owoce morza podaje się tu przy każdej okazji i w każdej postaci. Popularną przekąską jest na przykład „brodetto” aromatyczny wywar tradycyjnie przygotowywany z 13 gatunków ryb. Chętnie też łączy się tu ryby z innymi rodzajami mięsa, na przykład z kurczakiem.

Czy wiesz, że?

•  miasto założyli w IV wieku p.n.e. Grecy z Syrakuz. Jego nazwa pochodzi od greckiego „ankon” czyli „łokieć”, bo taki kształt ma wysunięty w morze cypel na którym leży miasto

 

•  w 1944 roku, II Korpus Polski pod dowództwem generała Andersa zajął strategicznie ważną dla aliantów Ankonę. Zdobycie miasta zakończyło się sukcesem, choć ze względu na bezpieczeństwo cywilów nie padł w tym czasie ani jeden strzał artyleryjski

 

•  nieopodal miasta w miejscowości Loreto jest cmentarz wojenny, gdzie pochowano 1080 polskich żołnierzy II Korpusu

Lotnisko

18 km od Ankony, w miejscowości Falconara Marittim, mieści się lotnisko im Rafaela Santi (AOI).

Możesz polecieć w inne miejsce? Sprawdź pobliskie lotniska, aby więcej zaoszczędzić.

Lotniska w pobliżu: Ankona

Ceny na tej stronie to tylko najniższe, orientacyjne ceny, znalezione w ciągu ostatnich 45 dni.