Mapa

Tanie loty do Soczi

 „Na wybrzeżu cieszy nas piękna, wiosenna pogoda, podczas gdy wysoko w górach jest zima. Byłem tam na nartach sześć czy siedem tygodni temu i zapewniam, że prawdziwy śnieg jest gwarantowany” cedził sumiennie, wyuczonym angielskim Wladimir Putin na spotkaniu Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego w Gwatemali, gdy Soczi przeszło do ostatniej tury wyborów gospodarza zimowych Igrzysk Olimpijskich 2014. To prawda: wyjątkowe położenie Soczi sprawia, że ten tradycyjnie letni kurort cieszący turystów subtropikalnym klimatem Morza Czarnego mógł stać się na chwilę światową stolicą sportów zimowych, uprawianych w malowniczej scenerii górującego nad Soczi Kaukazu.

Tego nie można przegapić

Ciągnący się wzdłuż wybrzeża Kurortny Prospekt to wizytówka Soczi. Można tu podziwiać współczesny blichtr popularnego kurortu oraz socrealistyczne zabytki z okresu największego rozkwitu miasta – epoki stalinizmu. Jednak początki zdrojowej tradycji i turystycznych atrakcji Soczi sięgają końca XIX wieku, kiedy w Maceście powstał Park Riviera. Był to jeden z pierwszych obiektów wyposażonych w światło elektryczne. Do dziś odrestaurowany kompleks zadziwia różnorodnością (to właśnie w Soczi można doszukiwać się początków turystyki all inclusie, w czasie turnusu kuracjusze oprócz podbudowania zdrowia, prowadzili także bogate życie kulturalne i rozrywkowe). Oprócz pięknego ogrodu mieszczą się tu laboratoria, szpital, łaźnia, kasyno, sala koncertowa, kawiarnia i restauracja.

Zaczętą przez carów uzdrowiskową tradycję Soczi kontynuowały władze ZSRR, które rozbudowały program wczasów pracowniczych. W uzdrowisku klasa robotnicza miała leczyć się i wypoczywać. Z tego okresu pochodzą liczne socjalistyczne sanatoria takie jak Metallurg, a także budynek dworca głównego i port. Ulubionym przez turystów punktem programu jest oczywiście dacza Józefa Stalina, gdzie wciąż podobno błąka się jego duch. Gościli tam najważniejsi komunistyczni dygnitarze w tym sam Mao Tse Tung. Projekt budynku to dzieło Mirona Merzhanowa, autora odznaki „Złotej Gwiazdy”, nadawanej wybitnym bohaterom ZSRR.

Po upadku Związku Radzieckiego, Soczi pozostało ulubionym kierunkiem rosyjskich włodarzy. Dziś mieści się tu letnia rezydencja prezydenta Rosji, a w malowniczej scenerii miasta odbywa się wiele ważnych dla światowej dyplomacji spotkań. To międzynarodowe

oblicze Soczi symbolizuje „Drzewo Przyjaźni”. Jest to mandarynka wydająca łącznie 30 różnych gatunków owoców. Drzewo zasadzono w centralnej części Soczi w 1934 roku. Od tego czasu ważne osobistości ze 167 krajów zaszczepiły na jego gałęziach nowe pędy. Byli to między innymi przywódcy państw i organizacji międzynarodowych oraz znani sportowcy.

Jedyną w swoim rodzaju ciekawostką w Soczi jest ośrodek szkolenia małp należący do Rosyjskiej Akademii Nauk. Prawie trzy tysiące zwierząt przygotowuje się tutaj to zawodu kosmonautów. Małpy, w większości makaki, przechodzą trening przystosowujący je do specyficznych warunków panujących w kosmosie oraz uczą się wykonywania niezbędnych czynności na statku kosmicznym.

Okiem mieszkańca

Zmęczeni natłokiem kuracjuszy mieszkańcy szukają wytchnienia tuż obok uzdrowiskowych atrakcji miasta, bo o wyjątkowości Soczi decyduje jego ciekawe położenie. Niecałe pół miliona ludzi zamieszkuje obszar o połowę większy od Moskwy, w znacznej części należący do jednego z najstarszych rosyjskich rezerwatów przyrody. Również dla lubiących aktywny wypoczynek turystów wycieczka w głąb Parku Narodowego jest obowiązkowa. Jego symbolem jest Żubr Górski. Gatunek wyginął wprawdzie w latach dwudziestych ubiegłego wieku jednak trwają intensywne prace nad jego odtworzeniem.

W pierwszej kolejności warto zobaczyć malownicze wodospady: Agurskie, Oreghowski i Azhek. Park kryje też kilkaset jaskiń. Na szczególną uwagę zasługuje jaskinia Akhtyrshskaya, w której zobaczyć można petroglify, czyli wyryte w skale neolityczne rysunki. Do ciekawostek należy także rezerwat cisów i bukszpanów, gdzie niektóre okazy liczą ponad 1000 lat.

Świetną odskocznią od miejskiego gwaru są też sporty wodne, jakie oferuje wypływająca z kaukaskich źródeł rzeka Mzymta. Można tu wypożyczyć łódki, kajaki i popłynąć tratwą. Piesze wędrówki wzdłuż Mzymty obfitują w niezapomniane widoki plantacji herbaty i platanowych zagajników. Na szlaku można też zobaczyć ruiny fortec wywodzących się z czasów Bizancjum.

Czy wiesz że?

* Mieszkańcy Soczi wywodzą się ze 100 różnych grup etnicznych

* W sezonie letnim zaludnienie Soczi podwaja się

* Przed rokiem 2014 cudzoziemcy stanowili zaledwie kilka procent odwiedzających Soczi turystów. Organizacja Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 2014 nadała miastu bardziej międzynarodowy charakter

* Znany z działalności na rzecz wolności i demokracji lider zespołu U2, Bono złożył w 2010 roku w Soczi kontrowersyjną wizytę Dmitrijowi Miedwiediewowi. Temat rozmów z ówczesnym prezydentem Rosji nie został oficjalnie ujawniony.

Lotniska: Podróżujący do Soczi lądują na lotnisku Soczi-Alder (AER), mieszczącym się w jednej z dzielnic miasta. Zostało ono gruntownie zmodernizowane z okazji Igrzysk Olimpijskich 2014.

Możesz polecieć w inne miejsce? Sprawdź pobliskie lotniska, aby więcej zaoszczędzić.

Lotniska w pobliżu: Soczi

Często zadawane pytania

Jest jedno lotnisko w mieście Soczi: Soczi.
Red Wings, Delta, Israir, Qatar Airways, Singapore Airlines, Air Astana, KLM i Pobeda latają do: Soczi bezpośrednio.
Najtańszy miesiąc, aby polecieć do: Soczi, to Wrzesień.

Ceny na tej stronie to tylko najniższe, orientacyjne ceny, znalezione w ciągu ostatnich 45 dni.