Znajdź loty

Powrotne

Tanie loty do Rzymu

Według jednej z legend, krótko po założeniu Rzymu największym problemem miasta był brak kobiet. Samotni Rzymianie postanowili więc je zdobyć, odbijając z rąk sąsiadów. Niedługo później skradzione kobiety same zaczęły prosić o to, by nie kazano im wracać do domów. Nie jest jasne, czy zdecydowała o tym siła oddziaływania miasta, czy jego męskich mieszkańców. Wiadomo natomiast, że i Rzymowi i Rzymianom nie przeszło to do dziś. Nadal lubią czarować i mają do tego warunki.

Tego nie można przegapić

Legenda, historia i czas – to słowa-klucze do wypełnionego z jednej strony majestatycznym dziedzictwem, a z drugiej włoską lekkością, Rzymu. Legendy kryją się w murach wszystkich zabytków, przyciągających tu co roku od siedmiu do dziesięciu milionów turystów (co za Londynem i Paryżem czyni je trzecim najchętniej odwiedzanym w Europie. Są legendy poważne, jak ta, że na arenie i w podziemnych korytarzach wybudowanego około 80 roku naszej ery Koloseum zginęło tylu ludzi i zwierząt (nawet 1,5 mln), ilu mieszkańców liczył w czasach świetności amfiteatru cały Rzym. Są też historie lekkie, wypowiadane dzisiaj półżartem. Na przykład o tym, jak gęsi swoim głośnym gęganiem ostrzegły rzymskie wojsko przed atakiem Galów i uratowały Kapitol. Albo jak to jedna z niewiernych żon oszukała „Usta Prawdy”, które za kłamstwo i zdradę odgryzały dłoń – o czym w jednej ze scen „Rzymskich wakacji” przypominał Gregory Peck.

Chodzenie po Rzymie ścieżkami filmowych scen też jest zabawą. Można przypomnieć sobie jak w „Słodkim życiu” Felliniego Sylvia kąpała się w Fontannie di Trevi, usiąść przy stoliku Paolo Pasoliniego w barze Necci albo przejrzeć scenariusze i rzadkie plakaty filmowe w zawsze gwarnej księgarni Liberia del Cinema przy Via dei Fienaroli 31.

Można też pójść tak po prostu, z mapą lub bez – wysiąść na jednej ze stacji metra pomiędzy Ottaviano a Colosseo i ruszyć gdziekolwiek. Raczej prędzej, niż później zorientujemy się, że idziemy właśnie Via dei Condotti, jedną z najdroższych ulic świata i zbliżamy się do Piazza di Spagna, z którego ciągną się długie na 138 stopni Schody Hiszpańskie. Na nich trzeba przysiąść, tak nakazuje dobry obyczaj i przesąd. W okolicach Piazza della Republica warto wypić kawę a na Placu Weneckim spojrzeć w stronę górującego nad nim Ołtarza Ojczyzny. Tutaj na schodach siadać nie można, o czym przypomni Ci gwizdek policjanta pilnującego pomnika.

Za Ołtarzem Ojczyzny obroniony przez gęsi Kapitol. 850 metrów dalej, na wciśniętym między inne budynki Piazza della Rotonda, „poświęcony wszystkim bogom” Panteon. A po drugiej stronie Tybru, Watykan. Do Bazyliki św. Piotra, Kaplicy Sykstyńskiej i Komnat Rafaela zaprowadzą wielojęzyczne komunikaty i kolejki tych, którzy przyszli tam chwilę wcześniej. Wieczorem Plac św. Piotra i cały Watykan pustoszeją, odsłaniając kolejną twarz.

Oczami mieszkańca

Watykan po zmroku, z ulicami bez ruchu, jest ciekawy w inny sposób niż ten za dnia. Szyldy „Habemus Pizza” nad kolejnymi pizzeriami, kilkaset metrów od Pałacu Watykańskiego, mało kogo tu już zastanawiają. Chrześcijańskie gesty widać gdzie indziej. Na przykład w podcieniach budynków tuż przy Placu św. Piotra, gdzie wieczorami ktoś wystawi ogrodowe stoły i z plastikowych pojemników poczęstuje zbierających się tu bezdomnych makaronem. Po zmroku różne twarze Rzymu i Watykanu widać najlepiej.

Jedną z nich warto też zobaczyć wcześnie rano w Ogrodach Willi Borghese. Przesiadują tu w ciepłe dni setki osób. Przegryzając bagietkę, popijając wino, panowie rozmawiają o sporcie, panie o modzie (albo o panach). Można popatrzeć na miasto z góry, pakując się do kosza ustawionego tu balonu. Albo za kilka euro wypożyczyć rower. A potem pójść na lody. Najbardziej znane nakładają w istniejącej od 1890 roku lodziarni „Giolitti”. Ale galaterii, czyli lodziarni, tu bez liku. W każdej dzielnicy są przynajmniej dwie wybitne, większość z nich ma jedną wspólną cechę – lody pistacjowe naprawdę smakują jak pistacje.

Jedyne miejsce, do którego nie dotrzesz w Rzymie metrem, to Trastevere czyli Zatybrze. Kiedyś jedna z najbiedniejszych dzielnic miasta, dzisiaj wciąż nie do końca odkryty cel „alternatywnych spacerów” przyjezdnych i Rzymian. Jak Kreuzberg w Berlinie, Kazimierz w Krakowie, czy Marais w Paryżu, Zatybrze przyciąga setkami tradycyjnych knajp i knajpek, ślepymi uliczkami, placami, które zaczynają żyć po zmroku. Sprawiające wrażenie zaniedbanych kamienice, coraz częściej ukrywają za murami bogate apartamenty.

Czy wiesz, że...

•w Rzymie znajduje się aż 2,5 tys. małych fontanienek – tzw. „Nosali” od kształtu wystającej metalowej części – z których płynie smaczna i zimna woda, nadająca się do picia

•aby obejść nieśpiesznym krokiem granice Watykanu, najmniejszego pod względem powierzchni kraju na świecie, wystarczy niecała godzina

•codziennie do Watykanu listonosze „przynoszą” prawie 400 kg listów

•w Kościele Najświętszego Serca Jezusa w Rzymie znajduje się jedyne na świecie muzeum dusz skazanych na czyściec; każda historia w Muzeum Dusz Czyśćcowych jest dokładnie udokumentowana

Lotniska

Lotnisko Rzym-Fiumicino im. Leonarda da Vinci (FCO) jest największym portem lotniczym Włoch. Samoloty tanich przewoźników lądują z kolei na Rzym-Ciampino (CIA).

Znajdź tanie loty do Rzymu z bezpłatną wyszukiwarką lotów Skyscanner. Porównaj ceny biletów setek linii lotniczych i biur podróży w kilka sekund.

Skyscanner jest nie tylko bezpłatny, ale również szybki i prosty w obsłudze. Po wybraniu najlepszej dla siebie oferty, możesz dokonać rezerwacji bezpośrednio na stronie linii lotniczej lub biura podróży. Skyscanner nie pobiera żadnych dodatkowych opłat.

Jeśli daty Twojej podróży są elastyczne, wyszukiwarka Skyscanner pokaże Ci najtańsze dni w danym miesiącu na loty do Rzymu. Wystarczy, że wybierzesz cały miesiąc w miejscu daty podróży, a nasze wykresy zilustrują, w którym dniu bilety lotnicze są najtańsze.

Jeśli szukasz inspiracji dla swojej podróży, zamiast konkretnego kierunku wybierz „Wszędzie” w polu wyszukiwania, a Skyscanner pokaże najtańsze oferty na bilety lotnicze na całym świecie. Szukasz hotelu w Rzymie? Skyscanner pomoże Ci także znaleźć najlepsze okazje na noclegi.

więcej

Tanie loty do Rzymu z...

od 159 w obie strony

 Oferty specjalne dla Rzym

Hotele w Rzym

Car hire in Rzym

Zdjęcia: Flickr/troptikmal