Znajdź loty

Powrotne

Tanie loty do Paryża

Opisywanie Paryża wyszukiwanymi przymiotnikami i ambitnymi porównaniami nie ma sensu. Bo i tak zrobił to już ktoś przed nami. A opisywali najwięksi. Można skończyć na tym, że najlepiej się w nim znaleźć jak najszybciej. Jak stwierdził kiedyś Ernest Hemingway, Paryż „jest ruchomym świętem i dokądkolwiek się nie pójdzie, będzie szedł za Tobą”.

Tego nie można przegapić

Ulice i chodniki Paryża dzielą z kilkoma innymi miastami na świecie pewną wdzięczną cechę. Bez mapy zaprowadzą Cię w miejsce z pocztówki. Ale czasami warto trafić tam „tylnymi drzwiami”. Jak na przykład do Luwru – i to dosłownie. Oprócz głównego wejścia, przed którym wiją się za dnia sznurki turystów, do muzeum można się dostać mniejszym przejściem przez Galerie du Carrouselnie. W zawsze dusznej i głośnej sali Mony Lisy warto przez chwilę nie podążać za tłumem aparatów do „głównego” obrazu pielgrzymek. Wystarczy przejść w prawo by pośród innych, porzuconych dzieł Leonarda da Vinci, znaleźć na przykład Madonnę wśród skał, obraz, który swoim chłodem i tajemnicą przestraszył nawet zamawiających go zakonników.

Paryżanie mówią między sobą, że nawet najbardziej zakochani w Paryżu przyjezdni, potrafią patrzeć na niego tylko z góry. Bo zwiedzanie obowiązkowych zabytków to zwiedzanie różnych widoków miasta. Wieża Eiffla (złośliwi twierdzą, że to właśnie z niej najlepiej spogląda się na Paryż, bo nie widać stamtąd samej wieży), Łuk Triumfalny na końcu Pól Elizejskich, Bazylika Sacré-Cœur na szczycie Montmartre, Grande Arche w biznesowej dzielnicy La Défense, czy dach Centrum Pompidou to obowiązkowe przystanki z najlepszymi widokami na Paryż.

Oczami mieszkańca

Ale prawdziwe zapachy miasta poznaje się gdzie indziej – przy kawie parzonej w jednej z narożnych kafejek. Francuski pisarz Guy de Maupassant twierdził nawet, że każdy, kto znajdzie czas, żeby na pięć minut usiąść w paryskiej kawiarni, będzie miał szanse zobaczyć, jak obok przechodzi cały świat. Do tego, by zobaczyć taki Paryż nie trzeba wybierać kawiarni najstarszych i najdroższych, takich jak Café Procope, gdzie Voltaire popijał swoją kawę z czekoladą, czy Les Deux Magots, w której kelner, trochę dla żartu, a trochę dla napiwku, usadzi nas przy ulubionym stoliku Sartre’a albo Picassa. Wystarczy wybrać którąkolwiek kafejkę w 18. Dzielnicy, tej pod wzgórzem Montmartre, albo przyczaić się za rogiem kipiącego życiem Belleville.

W lecie można przejść wzdłuż Sekwany i dotrzeć na usypaną tu kilkoma tysiącami ton piasku miejską plażę z palmami, leżakami i młodymi paryżanami grającymi w „Zośkę”. Przy odrobinie szczęścia, tuż obok plaży trafimy na potańcówkę, do której każdy, kto znajdzie sobie drugiego do pary, może się przyłączyć. W drodze powrotnej warto usiąść po turecku na pobliskim Moście Artystów (Pont des Arts), pośród przypiętych tam tysięcy „zakochanych kłódek” i piknikujących paryżan. Stamtąd popatrzeć na Katedrę Notre-Dame, a potem przejść kilkaset metrów do zatłoczonej Dzielnicy Łacińskiej i wybrać jedną z setek małych restauracji na kolację, albo film w jednym z licznych kin studyjnych.

Ci bardziej melancholijni, z książką pod pachą, mogą ruszyć dalej w kierunku Cmentarza Montparnasse i zostawić swój długopis, pióro albo ołówek pośród kilkudziesięciu innych na grobie Sartre’a, Becketta czy Baudelaire’a na Cmentarzu Montparnasse. A jeżeli gwarny Paryż już nas sobą zmęczy, wystarczy uciec do Ogrodu Luksemburskiego, najlepiej wcześnie rano, i popatrzeć na paryżan takich, jakimi byli kilka pokoleń temu – grających w bule albo rozciągających się przy porannej gimnastyce. A jeżeli i tam będzie nam za dużo miasta, trzeba po prostu wsiąść w podmiejską kolejkę, dojechać pod sam Pałac w Wersalu i wybrać się na spacer do ogrodów królowej Marii Antoniny.

Czy wiesz, że...

•największy paryski plac – Place de la Concorde – jest jednocześnie największym zegarem słonecznym na świecie; cień rzucany przez 23-metrowy obelisk pokazuje czas międzynarodowy

•podczas I Wojny Światowej Francuzi tak bardzo bali się o Paryż, że na północ od miasta zaczęli budować jego makietę; w ten sposób chcieli oszukać niemieckich lotników i uchronić stolicę przed bombardowaniem

•swój Paryż zapragnęli ostatnio mieć też Chińczycy; przez sześć lat na przedmieściach miasta Hangzhou powstawało osiedle imitujące francuską stolicę, z 108-metrową Wieżą Eiffla i repliką Pałacu w Wersalu

•Paryż ma własną „jednostkę chorobową”; „syndrom paryski” dotyka przede wszystkim azjatyckich turystów, a jego objawy to nadmierna ekscytacja spowodowanymi rzeczywistym kontaktem z miastem

Lotniska

Największe lotniska w Paryżu to port lotniczy Paryż-Charles de Gaulle (CDG), Orly (ORY). Większość pasażerów tanich linii lotniczych korzysta natomiast z lotniska Beauvais-Tillé (BVA), oddalonego od centrum Paryża o 84 km.

Znajdź tanie loty do Paryża z bezpłatną wyszukiwarką lotów Skyscanner. Porównaj ceny biletów setek linii lotniczych i biur podróży w kilka sekund.

Skyscanner jest nie tylko bezpłatny, ale również szybki i prosty w obsłudze. Po wybraniu najlepszej dla siebie oferty, możesz dokonać rezerwacji bezpośrednio na stronie linii lotniczej lub biura podróży. Skyscanner nie pobiera żadnych dodatkowych opłat.

Jeśli daty Twojej podróży są elastyczne, wyszukiwarka Skyscanner pokaże Ci najtańsze dni w danym miesiącu na loty do Paryża. Wystarczy, że wybierzesz cały miesiąc w miejscu daty podróży, a nasze wykresy zilustrują, w którym dniu bilety lotnicze są najtańsze.

Jeśli szukasz inspiracji dla swojej podróży, zamiast konkretnego kierunku wybierz „Wszędzie” w polu wyszukiwania, a Skyscanner pokaże najtańsze oferty na bilety lotnicze na całym świecie. Szukasz hotelu w Paryżu? Skyscanner pomoże Ci także znaleźć najlepsze okazje na noclegi.

więcej

Tanie loty do Paryża z...

 Potrzebujesz alternatywy w okolicy?

od 129 w obie strony

 Oferty specjalne dla Paryż

Hotele w Paryż

Car hire in Paryż

Zdjęcia: Flickr/Larry Johnson