Znajdź loty

Powrotne

Tanie loty do Stambułu

„Jeśli ktoś mógłby tylko raz spojrzeć na świat, powinno mu się pokazać Stambuł” – skomplementował tureckie miasto Alphonse de Lamartine, twórca francuskiego romantyzmu. Stojące w rozkroku między Europą i Azją miasto, czerpie dla siebie co najlepsze z obu kultur. W efekcie otrzymujemy mieszankę przeciwieństw. A to musi intrygować.

Tego nie można przegapić

Idealnym odzwierciedleniem nieustannego ścierania się Wschodu z Zachodem, który rozgrywa się w Stambule jest architektura Hagii Sophii. Dawniej świątynia chrześcijańska, później meczet, dziś muzeum. Budynek uważany jest za największe osiągnięcie architektoniczne całego pierwszego tysiąclecia naszej cywilizacji. Podziwiaj misterne mozaiki świątyni, lub wsadź kciuk do otworu w tzw. płaczącej kolumnie i sprawdź, czy uda Ci się wykonać pełen obrót pozostałymi. Jeśli tak, święty Grzegorz Cudotwórca spełni Twoje życzenie.

Z Hagii Sophii można przespacerować bezpośrednio do jednego z najpiękniejszych meczetów na świecie, tzw. Niebieskiego Meczetu (który w rzeczywistości jest tyle niebieski, ile różowy, ale rozumiemy wybór nazwy) z sześcioma minaretami. Przenieś się w czasy ottomańskiej świetności odkrywając sekrety Topkapı, rezydencji sułtanów. Obejrzyj łaźnię władców, pokój poświęcony obrzezaniu, Dziedziniec Czarnych Eunuchów i odwiedź Salę Tronową, w której przechowywane są relikwie muzułmańskie, w tym płaszcz Mahometa.

W okolicach Hagii Sophii trzeba też odwiedzić coś, co możemy nazwać bizantyjskim prototypem zarządzania kryzysowego. Otóż pod Stambułem znajduje się gigantyczny podziemny zbiornik na wodę, tzw. Cysterna Bazyliki. Cesarz Justynian I wybudował ją w VI wieku na wypadek wojny, kiedy to woda pochodząca z akweduktów mogła być odcięta albo zanieczyszczona.

Oczami mieszkańca

Podziemna Cysterna i inne niby-typowe zabytki to dopiero początek niespodzianek, które Stambuł ma w zanadrzu. Co powiesz na największy na świecie kryty bazar z ponad 3500 stoisk, 61 ulicami, 22 bramami, dwoma meczetami i czterema fontannami? Wybierz się tam rankiem, a na pewno dostaniesz korzystniejsze ceny na przyprawy, biżuterię, czy unikatowe dywany.

Przejdź się do centrum towarzyskiego europejskiej części Stambułu, czyli Placu Taksim. Stamtąd, weź darmowy autobus do Santral Istanbul z muzeum sztuki współczesnej, amfiteatrem, halą koncertową i prywatną uczelnią, Istanbul Bilgi University, której budynek powstał na bazie pierwszej „elektrowni” ottomańskiej. Po trudach zwiedzania, koniecznie udaj się do hammamu. Zamiast popularnego Galatasaray, proponujemy tańszy i dłużej czynny Ağa Hamami. Łaźnia jest koedukacyjna, ale panie są uprzywilejowane w wyborze masażysty. Mogą poprosić o wykonanie usługi przez kobietę, ale panowie nie mogą dokonać takiej wymiany.

Na koniec, absolutny ewenement: gecekondu, czyli dzielnica domów „postawionych w jedną noc”. Budowniczy tych niezbyt stabilnych konstrukcji wykorzystują lukę w tureckim prawie, według którego o budowie pod osłoną nocy nie trzeba informować władz i starać się o pozwolenie. Fenomen gecekondu dotyczy głównie uboższej części społeczeństwa. W tych domach-widmo może mieszkać w sumie nawet kilka milionów mieszkańców Stambułu.

Czy wiesz, że...

•z ponad 14 milionami mieszkańców, Stambuł stanowi największą aglomerację miejską w Europie; jest też trzecim największym miastem świata pod kątem liczby ludności

•mimo że był stolicą dwóch imperiów: Ottomańskiego i Rzymskiego, dziś musiał ustąpić miejsca Ankarze jako stolicy Turcji

•symbol Holandii, tulipany, zostały pierwotnie przysłane z Turcji

•Stambuł ma sieć metra od 1875 roku, to trzecie najstarsze metro na świecie

Lotniska

Dwa lotniska Stambułu to Istanbul Ataturk (IST) i Sabiha (SAW).

Znajdź tanie loty do Stambułu z bezpłatną wyszukiwarką lotów Skyscanner. Porównaj ceny biletów setek linii lotniczych i biur podróży w kilka sekund.

Skyscanner jest nie tylko bezpłatny, ale również szybki i prosty w obsłudze. Po wybraniu najlepszej dla siebie oferty, możesz dokonać rezerwacji bezpośrednio na stronie linii lotniczej lub biura podróży. Skyscanner nie pobiera żadnych dodatkowych opłat.

Jeśli daty Twojej podróży są elastyczne, wyszukiwarka Skyscanner pokaże Ci najtańsze dni w danym miesiącu na loty do Stambułu. Wystarczy, że wybierzesz cały miesiąc w miejscu daty podróży, a nasze wykresy zilustrują, w którym dniu bilety lotnicze są najtańsze.

Jeśli szukasz inspiracji dla swojej podróży, zamiast konkretnego kierunku wybierz „Wszędzie” w polu wyszukiwania a Skyscanner pokaże najtańsze oferty na bilety lotnicze na całym świecie.

Szukasz hotelu w Stambule? Skyscanner pomoże Ci także znaleźć najlepsze okazje na noclegi.

więcej

Tanie loty do Stambułu z...

 Potrzebujesz alternatywy w okolicy?

od 504 w obie strony

 Oferty specjalne dla Stambuł

Hotele w Stambuł

Car hire in Stambuł

Zdjęcia: Flickr/John Picken