Znajdź loty

Powrotne

Tanie loty do Gdańska

Kiedy kończą się argumenty za tym, że Gdańsk to jedno z najciekawszych miast na mapie Polski, jego mieszkańcy mają zawsze pod ręką zdanie Napoleona Bonaparte: „Gdańsk jest kluczem do wszystkiego” – powtarzają za francuskim wodzem. I bez znaczenia jest to, że nikt nie wie gdzie i w jakich okolicznościach cesarz miał te słowa wypowiedzieć. Miasto o niespokojnej, a czasami upiornej bo pełnej mrocznych legend, historii. Kolebka polskich przemian społecznych po II Wojnie Światowej, ale przede wszystkim miejsce pełne paradoksów, które nadal łączy w sobie cechy wielkiej metropolii i nadmorskiego ośrodka, w sam raz na urlop.

Tego nie można przegapić

Najważniejsze i najchętniej odwiedzane przez turystów zabytki Gdańska skupione są na Głównym i Starym Mieście. Reprezentacyjny Trakt Królewski wzdłuż ulic Długiej i Długiego Targu wieńczą dwie charakterystyczne bramy – Złota i Zielona. Na tym szlaku warto zwiedzić Ratusz Głównego Miasta z ponad 80-metrową wieżą oraz Bazylikę Mariacką, uchodzącą za największy ceglany kościół na świecie.

Jeśli w okolicach Zielonej Bramy zobaczycie kłębiącą się wokół jednego miejsca grupę ludzi i błyskające flesze, to znaczy, że najprawdopodobniej trafiliście pod fontannę Neptuna – ukochanego miejsca turystów, a co za tym idzie także ulicznych muzyków i artystów liczących na ich hojność. W rozbrzmiewających tu różnorodnych melodiach i plenerowych występach jest coś z historycznej kontynuacji – nieopodal znajduje się bowiem Dwór Artusa, dawne miejsce towarzyskich spotkań i zabaw zamożniejszych mieszczan.

Wzdłuż zachodniego brzegu Motławy ciągnie się deptak, nad którym góruje słynny gdański Żuraw, czyli zabytkowy dźwig portowy. Ale okolice Głównego i Starego Miasta mają też swojego „cichego bohatera”, którym są malownicze kamienice i wybrukowane wąskie uliczki. Do tych najbardziej urokliwych na pewno należy ul. Mariacka, gdzie oprócz kawiarenek znajduje się wiele sklepów i bursztynowych galerii.

Oczami mieszkańca

Jednym z przyjemniejszych sposobów podróżowania po mieście jest jazda rowerem. Pod względem ilości i długości ścieżek rowerowych Gdańsk należy do najlepiej rozwiniętych polskich miast. Jego mieszkańcy upodobali sobie zwłaszcza „szlak nadmorski”. Ścieżka biegnie wzdłuż bałtyckich plaż od wschodnich dzielnic miasta, aż do Sopotu. Przejażdżkę warto zacząć jednak jeszcze wcześniej – na Głównym Mieście. Ruszając z Długiego Pobrzeża nad Motławą, można zwiedzić z perspektywy siodełka najważniejsze zabytki Starego Miasta, przejechać obok wydm na gdańskich Stogach, zrobić przerwę na molu w Jelitkowie, albo dopiero pod latarnią morską w Sopocie. Taka przejażdżka to ponad 25 km przyjemnego

zmęczenia.

Wieczorem nadmorska promenada i gdańskie Stare Miasto nadal tętnią życiem, ale im bliżej zmroku, tym bardziej zatłoczone zaczynają być też pociągi Szybkiej Kolei Miejskiej, które przez całą noc wożą głodnych nocnych atrakcji mieszkańców Trójmiasta i turystów pomiędzy Gdańskiem, Sopotem a Gdynią. Latem oraz w weekendy ciężko znaleźć miejsce siedzące. Na szczęście podróż z centrum Gdańska do Gdyni trwa nieco ponad 30 minut.

Czy wiesz, że...

* Podczas II Wojny Światowej aż 90 proc. budynków w centrum miasta zostało zniszczonych. Po wojnie pojawiły się głosy, że cały teren po dawnym starym mieście należy zrównać z ziemią i nie podejmować prób odbudowy zabytkowych kamienic. Ostatecznie zrezygnowano z tego pomysłu. Samo odgruzowywanie miasta zajęło pięć lat.

* Tuż obok fontanny znajduje się Zielona Brama, uznawana za najstarszą bramę wodną Gdańska. Niewiele osób wie, że w zamyśle władz miasta miała ona pełnić rolę letniej rezydencji królów polskich. Żadnego z nich nigdy nie ugościła.

* W Gdańsku znajduje się najdłuższy blok mieszkalny w Polsce. „Falowiec” przy ul. Obrońców Wybrzeża ma 13 m. szerokości 860 m. długości.

* To w gdańskiej stoczni, w sierpniu 1980 r., rodziła się „Solidarność”. Tablice z wypisanymi na nich 21 postulatami robotników zostały wpisane na Światową Listę Dziedzictwa Kulturowego UNESCO i uznane za jeden z najważniejszych dokumentów XX w.

* Co roku w sierpniu odbywa się tutaj Jarmark św. Dominika, którego historia sięga czasów średniowiecznych. Obok Oktoberfest i Weihnachtsmarkt uznawany jest za największą tego typu imprezę w Europie.

Lotniska

W Gdańsku znajduje się jedno lotnisko: Port Lotniczy im. Lecha Wałęsy (GDN) położony jest ok. 10 km na zachód od centrum miasta.

Znajdź tanie loty do Gdańska z bezpłatną wyszukiwarką lotów Skyscanner. Porównaj ceny biletów setek linii lotniczych i biur podróży w kilka sekund. Skyscanner jest nie tylko bezpłatny, ale również szybki i prosty w obsłudze. Po wybraniu najlepszej dla siebie oferty, możesz dokonać rezerwacji bezpośrednio na stronie linii lotniczej lub biura podróży. Skyscanner nie pobiera żadnych dodatkowych opłat.

Jeśli daty Twojej podróży są elastyczne, wyszukiwarka Skyscanner pokaże Ci najtańsze dni w danym miesiącu na loty do Gdańska. Wystarczy, że wybierzesz cały miesiąc w miejscu daty podróży, a nasze wykresy zilustrują, w którym dniu bilety lotnicze są najtańsze.

Jeśli szukasz inspiracji dla swojej podróży, zamiast konkretnego kierunku wybierz „Wszędzie” w polu wyszukiwania a Skyscanner pokaże najtańsze oferty na bilety lotnicze na całym świecie.

Szukasz hotelu w Gdańsku? Skyscanner pomoże Ci także znaleźć najlepsze okazje na noclegi. 

więcej

Tanie loty do Gdańska z...

od 38 w obie strony

 Oferty specjalne dla Gdańsk

Hotele w Gdańsk

Car hire in Gdańsk