Znajdź loty

Powrotne
Eindhoven

Tanie loty do Eindhoven

Historia Eindhoven to ucieleśnienie bajki o kopciuszku... w wersji industrialnej. Skromna wioska holenderska pod koniec wieku przekształciła się w centrum holenderskiej technologii, dzięki otwarciu tam fabryki żarówek. Od tego czasu stała się „Miastem Światła”.

Tego nie można przegapić

Miasta miewają różne symbole i herby. Zazwyczaj nawiązują one do motywów roślinnych lub zwierzęcych. Symbolem Eindhoven stała się uśmiechnięta żarówka. Nic dziwnego, historia miasta zaczęła biec zupełnie innym torem, odkąd swój biznes zaczął tu rozkręcać Frits Philips. Dlatego obowiązkowym podczas wizyty w tym mieście punktem jest zwiedzenie pierwszej fabryki żarówek z 1891 roku. Dziś jest w tym miejscu muzeum, w którym dowiesz się jak wytwarzano żarówki w XIX wieku.

Eindhoven to stare miasto, ale jego architektura na to nie wskazuje. Większość dawnych budowli została zniszczona podczas Drugiej Wojny Światowej. Zachowało się jednak kilka neo-gotyckich kościołów takich jak Paterskerk, Sint-Catharinakerk, czy Sint Joriskerk. Po innym, XVI-wiecznym kościele pozostała tylko tzw. Oude Toren, czyli Stara Wieża. Można tu za to znaleźć wiele interesujących budynków modernistycznych. Najwyższym jest 105-metrowy De Admirant, wokół którego powstał obszar handlowy z innym ciekawym obiektem architektonicznym, tzw. Blomem. Jako ikona Eindhoven zasłynął jednak budynek o kształcie UFO, zbudowany z okazji 75-lecia istnienia firmy Philips na życzenie jej właściciela. Z historią firmy wiąże się też nazwa Lichttoren, czyli Wieży Światła, z której górnych pięter dzień i noc biło dawniej ostre światło. Tam pracownicy Philipsa testowali żarówki.

Oczami mieszkańca

Mieszkańcy Eindhoven, mimo że uwielbiają swojego słynnego mieszkańca, poza technologią lubią też naturę i sztukę. Na szczęście miasto uchodzi za jedno z najzieleńszych w kraju, chlubi się licznymi parkami i trawnikami. Jedno z najprzyjemniejszych miejsc na spacer albo piknik to otoczenie Jeziora Karpendonck. Popularny wśród mieszkańców jest też Genneper Park, w ramach którego na szczególną uwagę zasługuje Heempark Frater Simon Deltour z okazami roślin charakterystycznych dla regionu.

Ostatnio Eindhoven rośnie też na holenderską stolicę sztuki i designu. Co roku odbywa się tutaj Holenderski Tydzień Designu, na którym prezentuje się około 1500 wystawców, a wydarzeniu towarzyszy około 300 dodatkowych imprez w całym mieście. Nietuzinkowe spotkania ze sztuką oferuje MU Artspace. Jest to nie tyle galeria, co interaktywna przestrzeń sztuki, kultury i nowych mediów. Dzieła klasyków malarstwa można natomiast podziwiać w Van Abbemuseum. Może się ono pochwalić kolekcją ponad 2700 eksponatów, z których około tysiąca to rzeźby, instalacje i filmy wideo, 100 to rysunki, a pozostała część to obrazy. Do tych najcenniejszych należą dzieła Picassa, Chagalla, czy Kandinsky'ego.

Czy wiesz, że...

* przez klub piłkarski PSV Eindhoven przewinęły się takie talenty jak Ruud Gullit, Romario, Ronaldo, Ruud van Nistelrooy, Jaap Stam, czy Arjen Robben

* w 1997 roku główna siedziba firmy Philips przeniosła się do Amstedamu; ale spółki-córki takie jak Philips Lighting, Philips Research, czy Philips Design zostały wierne Eindhoven

* futurystyczną budowla Blob w centrum Eindhoven najlepiej podziwiać o zmierzchu; promienie zachodzącego słońca załamują się wtedy na prętach łączących szklane tafle, z których składa się budynek

Lotniska

Główne lotnisko miasta to Port lotniczy Eindhoven (EIN).

więcej

Tanie loty do Eindhoven z...

od 79 w obie strony

 Oferty specjalne dla Eindhoven

Hotele w Eindhoven

Car hire in Eindhoven

Zdjęcia: flickr/Sarunas Burdulis