Egiptu

Tanie loty do Egiptu

Egipt to idealne miejsce dla podróżnych, którzy mają ochotę zobaczyć trochę świata poza granicami Europy, a jednocześnie nie czują się łowcami przygód i na pierwszy raz wystarczy im „egzotyka” w wersji ujarzmionej. Poza tym można tu znaleźć wszystkie składniki udanego urlopu, z przystępnymi cenami i przyjaznymi mieszkańcami na czele.

Tego nie można przegapić

Nawet jeśli odwiedzamy Egipt, żeby się poopalać i ponurkować jest kilka miejsc historycznych, których nie można zignorować. W przypadku niektórych – na przykład 139-metrowej Piramidy Cheopsa byłoby to trudne. Kompleks piramid w Gizie i stojący przed nimi gigantyczny posąg Sfinksa to wciąż nierozwiązane przez badaczy zagadki. Jak zbudowano tak potężne budowle bez nowoczesnych technologii? W jakim celu? Na czyją podobiznę została wyrzeźbiona twarz Sfinksa?

Poza piramidami, ogromne wrażenie robi też Luksor, nazywany największym muzeum świata. Poza położoną nad samym brzegiem Nilu Światynią Luksorską, można tu znaleźć zatrzęsienie starożytnych budowli, świadczących o ogromnym znaczeniu tego miejsca w przeszłości. Nieopodal miasta znajduje się Świątynia Chonsu w Karnaku, zbudowana przez Ramzesa III. Jest jeszcze Dolina Królów, w której chowano niegdyś z wielkim ceremoniałem faraonów. Skarby, które skrywały grobowce zostały już dawno przeniesione do muzeów, ale zaglądanie do podziemnych krypt wciąż wywołuje dreszcze.

Po odrobionej lekcji historii starożytnej, można zrelaksować się na plaży, podczas rejsu po Nilu lub w morzu. Egipt słynie z jednych z najpiękniejszych na świecie stanowisk do nurkowania, między innymi w okolicy znanych kurortów Hurghada i Sharm el Sheikh. Warto wybrać się na kilkudniowe “safari nurkowe” z zakwaterowaniem na łodzi i możliwością odwiedzenia miejsc, gdzie znajdują się najpiękniejsze rafy.

Oczami mieszkańca

Współcześni Egipcjanie oczywiście nie odwiedzają na co dzień piramid i grobowców faraonów, ale ich codzienne życie również toczy się nad Nilem. Egipt to w większości pustynia, dlatego życie ludzi skupia się w wybudowanych nad tą rzeką miastach. Największym z nich jest Kair, gdzie może mieszkać nawet dwadzieścia milionów Egipcjan. Można powiedzieć, że to miasto pulsuje życiem, albo bez ogródek – że jest głośne i chaotyczne. Ale to tutaj najlepiej podpatrzeć codzienność mieszkańców. Sercem handlowym miasta jest wielki suk Chan al-Chalili, ale poza straganami wypełnionym arabskimi skarbami, można tu usiąść w kawiarni, napić się tradycyjnie parzonej po arabsku kawy, albo zapalić fajkę wodną.

Czy wiesz, że…

* przed wynalezieniem klimatyzacji, a nawet wiatraków, Egipcjanie musieli sobie w jakiś sposób radzić z upałem; w czasach starożytnych dzieci mogły do pewnego wieku chodzić bez ubrań; modne było też strzyżenie się na łyso (a na wyjścia - używanie peruk)

* wielu turystów odstrasza przed wyjazdem do Egiptu tak zwana „klątwa faraona”; jest to przypadłość żołądkowo-jelitowa, która spotyka przyjezdnych odwiedzających państwa z odmienną florą bakteryjną; powinno przed nią jednak chronić przestrzeganie podstawowych zasad higieny i nie picie wody z nieznanego źródła

* w 2011 roku Egipt porwała rewolucja, w której ogromne znaczenie w jednoczeniu i mobilizowaniu ludzi zyskały media społecznościowe; aby uczcić ich rolę w tym wydarzeniu pewien młody mężczyzna nazwał swoją córeczkę „Facebook”

Lotnisko

Największe lotniska w Egipcie znajdują się w Kairze (CAI), Szarm el-Szejk (SSH) i kurorcie Hurghada (HRG).

Znajdź tanie loty do Egiptu na Skyscanner. Porównaj miliony ofert linii lotniczych i biur podróży i znajdź tanie bilety lotnicze.

Wyszukiwarka lotów Skyscanner jest szybka i prosta w obsłudze a ponadto zupełnie bezpłatna. Po znalezieniu najlepszej oferty, przekierujemy Cię bezpośrednio na stronę linii lotniczej lub biura podróży, gdzie możesz sfinalizować transakcję i zarezerwować bilet. Skyscanner nie pobiera prowizji ani żadnych dodatkowych opłat.

Jeśli nie masz dokładnie sprecyzowanej daty wyjazdu, wyszukiwarka Skyscanner pomoże Ci znaleźć najtańsze dni w danym miesiącu na loty do Egiptu. By skorzystać z tej funkcji, wybierz cały miesiąc w miejscu daty podróży, a nasze wykresy zilustrują, w jakich dniach ceny lotów są najniższe.

Jeśli nie jesteś zdecydowany, gdzie chcesz polecieć i szukasz okazyjnych ofert, zamiast konkretnego kierunku wybierz „Wszędzie” w polu wyszukiwania a Skyscanner pokaże najtańsze oferty na bilety lotnicze na całym świecie.

Szukasz hotelu w Egipcie? Skyscanner znajdzie dla Ciebie najlepsze hotele i atrakcyjne oferty noclegów. 

więcej

Zdjęcia: Flickr/neiljs