Znajdź loty

Powrotne

Tanie loty do Amsterdamu

Amsterdam na miasto, które nie miało prawa powstać. A jednak. Już 700 lat temu pierwsi osadnicy wybudowali na niestabilnym, zalewowym gruncie pierwsze domy. Miasto szybko zamieniło się w dynamiczny ośrodek artystyczny i handlowy.

Tego nie można przegapić

W Amsterdamie na pewno nie można przegapić (byłoby to zresztą trudne) trzech rzeczy: kanałów, muzeów i tulipanów. Te ostatnie to, razem z innymi kwiatami bulwowymi, symbol Holandii. Najlepiej nacieszyć oczy ich kolorami i różnorodnością w wielkim ogrodzie Keukenhof, na targu kwiatowym - Bloemenmarkt, albo w Muzeum Tulipana.

Atrakcją samą w sobie są też amsterdamskie kanały. Jest ich to około 165, przez co Amsterdam jest czasem nazywane „Wenecją Północy”. Podróż kanałami przez miasto pozwoli je poznać od niezwykle malowniczej strony. Najbardziej znany to Canal Belt, tworzący cztery półkola koncentrujące się wokół historycznej części miasta. Ponieważ lwia część Amsterdamu składa się z wody, wielu mieszkańców zdecydowało się wybudować na niej domy. Jest ich ponad 2500 tysiąca, czasem właściciele decydują się przekształcić je w galerie, czy sklepy.

Jak przystało na rodzinny kraj Rembrandta i Van Gogha, Holandia jest pełna sztuki. W całym państwie są aż 70 muzea, z czego 40 znajduje się właśnie w Amsterdamie. Poza dorobkiem tych dwóch genialnych malarzy, można tam znaleźć wybitne dzieła twórców takich jak Henri Matisse, Piet Mondrian, czy Yves Klein. Poza sztuką Amsterdam oferuje też ciekawe i nietypowe muzea, jak Muzeum Biblii, czy Dom Anny Frank z zachowaną kryjówką, z której podczas okupacji niemieckiej pisała swój słynny dziennik.

Oczami mieszkańca

Mieszkańcy Amsterdamu zapewne częściej niż oglądać dzieła Rembrandta wybierają się do De Wallen – rozrywkowej dzielnicy czerwonych latarni. To, co zakazane w większości innych państw, tutaj jest na wyciągnięcie ręki. Prostytutki zachęcają do skorzystania z ich usług z przeszklonych wystaw, a w barach można palić wszystko, poza papierosami. Osławione coffe-shopy to w większości klimatyczne, ciekawe barki, gdzie do kawy zamiast herbatnika można zjeść „kosmiczne ciasteczko” z marihuaną. Z De Wallen już tylko rzut beretem do słynącej z świetnych restauracji dzielnicy chińskiej.

Amsterdam to też miasto uroczych, acz dziwacznych domów. Na niestabilnym gruncie budowano je na osadzonych w błocie palach. Z tego powodu, wiele z nich jest dziś poprzechylanych w różnych kierunkach. Mieszkańcy nazywają je pieszczotliwie „tańczącymi domami”. Można na nie tak patrzeć, zwłaszcza po wcześniejszym odwiedzeniu coffe-shopów w De Wallen. Tak czy inaczej, proponujemy wycieczkę po Amsterdamie szlakiem krzywych domów.

Czy wiesz, że...

•połowa mieszkańców Amsterdamu na co dzień używa roweru zamiast samochodu; z tego powodu przyjezdni często narzekają, że w Amsterdamie rowerzyści to „święte krowy”

•Amsterdam jest położony poniżej poziomu morza; jeśli poziom wód w oceanach będzie wzrastał zgodnie z prognozami klimatologów, już wkrótce może nic po nim nie pozostać

•86% dorosłych mieszkańców Amsterdamu płynnie mówi po angielsku, holendersku i w innym trzecim języku

•Holendrzy są najwyższym narodem świata; średnia wzrostu dla mężczyzn to 184 cm, a dla kobiet – 170 cm

•Holendrzy znani są z tolerancji i przyjaznego usposobienia; być może dlatego w Amsterdamie postanowiło zamieszkać aż 180 różnych narodowości

Lotniska

Lotnisko w Amsterdamie to Schiphol (AMS).

więcej

Tanie loty do Amsterdamu z...

od 291 w obie strony

 Oferty specjalne dla Amsterdam Schiphol

Hotele w Amsterdam

Car hire in Amsterdam Schiphol

Zdjęcia: Flickr/yanti.marliana